Актуальна тема. Ліквідувати не можна відродити...

блогер
Записів: 9
Дата запису: 22.07.2014
Комментарів: 0

Наприкінці травня до «Південкомбанку» ввійшла тимчасова адміністрація. Одним разом тисячі клієнтів та вкладників втратили можливість керувати своїми коштами, що знаходились на рахунках фінансової установи. У їхньому числі й немало криворіжців, оскільки в нашому місті не один рік діяло відділення «Південкомбанку». Минуло майже два місяці — зрушень жодних. Хоча, слід сказати, надію на поновлення роботи банку люди не втратили. Щоправда, одним сподіванням на це не обійтись. Бо відомо: не нагадаєш про себе, ніхто й не згадає про тебе...

Пам’ятаєте, як у відомому мультфільмі недбайливий школяр вирішував, де у реченні поставити кому? Ця перевірка знання шкільної програми цілком могла коштувати йому життя. Звичайно — умовно, оскільки герой мальований, не справжній. У вкладників та клієнтів «Південкомбанка» нині завдання іншої ваги, від його вирішення залежить не тільки благополуччя окремих людей, а й існування цілих підприємств та організацій.

І тут, схоже, поодинці справитись не вдасться. Громада, до якої б прислухались у столичних високих урядових та банківських колах, повинна бути досить вагомою, тоді її голос почують та, сподіваємось, врахують при прийнятті рішення. У цьому впевнений один із співорганізаторів громадської організації «Об’єднання вкладників ПАТ «КБ «Південкомбанк» Єгор Зеленяк. Спочатку разом із однодумцями він створив ініціативну групу, що потім зареєструвала громадське об’єднання.

Минулого тижня відбулося його перше зібрання, на яке запросили клієнтів та вкладників банку. Так не хочеться говорити — колишніх клієнтів та вкладників. Адже історію введення в банк тимчасової адміністрації важко назвати логічним кроком. Чого вартий лише той факт, що за підсумками першого кварталу «Південкомбанк» відпрацював з прибутком. Чистий відсотковий дохід фінансової структури зріс утричі, порівняно з відповідним періодом минулого року.

Не викликає довіри й посилання на складне фінансове становище банку, говорили на зібранні. У цьому році непрості часи в багатьох фінансових інститутів, включаючи системні банківські структури. На їхню підтримку йдуть мільярди гривень рефінансування, що виділялося Національним банком України. За чутками, «Південкомбанк» теж просив кошти на своє підтримання. Щось із 300 мільйонів гривень. Сума чималенька, але не критична. Для порівняння, тільки за квітень поточного року НБУ надав рефінансування банківській системі на майже 11 ... мільярдів гривень. І ця практика тривала й у подальшому. Так, зовсім нещодавно, 16 липня, Нацбанк України надав 21 банку більш ніж 5,2 мільярда гривень для підтримання їхньої ліквідності. А в цілому, як повідомляє Forbes.ua, обсяги рефінансування, що отримали українські банки, перевищили 105 мільярдів гривень. На цьому тлі говорити про 300 мільйонів — навіть несерйозно. Тим паче, коли деякі інші банки отримували мільярди.

Що слугувало причиною такої «неуваги» до проблем «Південкомбанку» - не будемо заглиблюватись у цю тему. Варто лише сказати, що немало людей вбачає в цьому й політичний підтекст. Важливіше — що буде з банком надалі. Адже якщо не рятували його тоді, навесні, то, певно, годі й чекати розуміння проблем вкладників та клієнтів «Південкомбанку» нині. Звичайно, для рядових вкладників, на чиїх депозитах знаходиться до 200 тисяч гривень, особливої проблеми немає, достатньо лише дочекатися, доки Фонд гарантування вкладів розпочне повернення коштів.

Повернення більшої суми, що не гарантована Фондом, уже під дуже великим питанням. Фахівці оцінюють її як практично «нульову». Ще гірші справи в юридичних осіб, чиї рахунки нині заблоковані в банку. У разі банкрутства фінансової установи їм, м’яко кажучи, нічого не світить. Утім, чи перейматимуться такою «дрібницею» в столичних колах? Віриться з трудом. Навіть коли згадати, що кожна заблокована гривня — це невиплачена зарплата, нездійснені інвестиції, а в когось і несплачені податки.

Єдиний вихід, аби не повели столичні чиновники долю «Південкомбанку» легшим для себе шляхом — через ліквідацію, це боротися за відновлення роботи фінансової установи, переконаний Єгор Зеленяк. Тим паче, і механізми такого є, і приклади подібного непоодинокі. Приміром, за рахунок залучення приватного інвестора. Про це навіть говорив колишній голова НБУ Степан Кубів (на чиїх «руках», образно кажучи, введення тимчасової адміністрації в банк у травні) ще в березні, виступаючи на зборах вкладників ПАТ «БАНК «ФОРУМ», запропонувавши «декілька варіантів відновлення платоспроможності таких, як ПАТ «БАНК ФОРУМ», банків, у тому числі шляхом пошуку інвесторів».

Що далі? На думку Єгора Зеленяка, спочатку потрібно використати всі формальні можливості, передбачені законодавством. Відтак, будуть направлені відповідні листи до Президента України, Прем’єр-міністра, голови НБУ з пропозиціями не допустити ліквідації банку та братися за відновлення і стабілізацію роботи «Південкомбанку». Вкладники та клієнти, які об’єдналися у громадську організацію, у свою чергу, готові посприяти відпрацюванню можливих схем та планів збереження своїх коштів та можливості збереження банку.

Буде потреба, громадське об’єднання нагадає про свої проблеми гучними акціями та пікетами. Адже якщо змовчати, дати подіям розвиватися самопливом — цілком реально, що ситуацію з «Південкомбанком» «спустять на гальмах», знехтувавши долями сотень тисяч людей, які працюють на підприємствах, чиї кошти «зависли» на рахунках у банку, переконаний Єгор Зеленяк.

До речі, навколо наших активістів гуртуються й вкладники та клієнти банку з інших міст, де ще нещодавно працювали філії та відділення «Південкомбанку». Адже боротися за свої права спільним фронтом — ефективніше, ніж поодинці. Тим, хто хоче приєднатися до громадського об’єднання, наводимо контактний телефон — 096-404-02-88 (електронна адреса ГО - pkbsos@i.ua, адреса сайту — www.pivdencombanksos.com).

Володимир Скіданов, "Червоний гірник".

 

0 коментарів

Останні записи в блогах