Діти-квіти. Я прийду в дитячий сад, привітаюсь до малят

admin
Записів: 31
Дата запису: 17.12.2013
Комментарів: 2

Від народження поруч з немовлям – батьки, які підкажуть, покажуть, пояснять. А згодом перші кроки в навчанні малята роблять, пішовши до дитячого садочка.

Спробуємо розібратись, що пропонує місто сім’ям, які вирішили не оминати сходинку дошкільної освіти. Начальник управління освіти та науки виконкому Криворізької міськради Наталія Касимова відзначає: «Ключовими завданнями діяльності системи дошкільних навчальних закладів є, по-перше, максимальне охоплення дітей дошкільною освітою та надання їм якісних освітніх послуг; по-друге, залучення батьків до співпраці і взаємодії; по-третє, збереження та зміцнення здоров’я, формування здорового способу життя дошкільнят та безпеки; по-четверте, забезпечення особистісного зростання кожної дитини з урахуванням її здібностей, індивідуальних психічних і фізичних особливостей; по-п’яте, підготовка до реального життя та подальшого навчання у школі».

Що? Де? Скільки?

Діяльність дитячих садочків чітко регламентується законодавством. Загалом про перспективи розвитку системи освіти (і дошкільної у тому числі) йдеться в Указі Президента України від 25.06.2013 № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року». Пріоритетні напрямки розвитку визначені Соціальними ініціативами Президента «Діти – майбутнє України» та іншими документами. Також активно впроваджується регіональна програма, зорієнтована саме на нашу область: «Новій Дніпропетровщині – новий стандарт освіти». Як бачимо, питання розвитку та інноваційних змін є актуальним для нашої держави. Названі програми враховують сучасні тенденції розвитку освіти загалом і допомагають виховувати дітей за світовими стандартами.

Зараз у нашому місті налічується більше 45 тисяч дітей дошкільного віку (від 0 до 6 років). З них – 25 667 віком від 1,5 до 6 (7) років відвідують дошкільні заклади. А це на 823 дитини більше, ніж минулого року. Значне зростання кількості дітей, порівняно з минулим роком, простежується в Жовтневому, Саксаганському та Довгинцівському районах (з 200 до 300 дошкільнят).

На сьогодні мережа дошкільних закладів міста охоплює 90% дітей, а в 2012 році цей показник становив 88%. Найкраще потреба у дошкільних закладах задовольняється в Тернівському (93%), Саксаганському та Дзержинському (95%) районах. Проте є ще чого прагнути. Тому відбувається робота над збільшенням кількості садочків. Порівняно з іншими містами, Кривий Ріг має хороші показники в цьому напрямку. Так, на 100 місцях у наших ДНЗ виховується 113 малюків, у той час, коли середній показник по області – 116, а в окремих містах – 139-141 дитина. Разом з тим, збільшується кількість навчально-виховних комплексів. З 2011 року вона зросла на 66%.

Представлено в нашому місті й спеціалізовані ДНЗ. Серед них 54 для дітей з особливими освітніми потребами (порушення мовлення, слуху, зору, опорно-рухового апарату, інтелекту, затримка психічного розвитку); 18 санаторних закладів для дітей, які мають певні проблеми здоров’я (захворювання шлунково-кишкового тракту, органів травлення, дихання, латентна туберкульозна інфекція); 12 – художньо-естетичного, гуманітарного, фізкультурно-оздоровчого, музичного профілів.

В он-лайн режимі

Отож, у будь-якому районі міста маємо хороше забезпечення дитячими садочками. Питання в тому, що повинні зробити батьки, аби їхнє маля відвідувало обраний заклад.

Комп’ютеризація торкнулася всіх сфер діяльності людини. Не став винятком і прийом до дитячого садочка. У нашому місті впроваджується інформаційно-освітній проект «Електронний дошкільний навчальний заклад», яким передбачено проведення електронної реєстрації дітей у дошкільних навчальних закладах області та міста.

З’ясуємо сильні та слабкі сторони цієї програми. Позитив:

– прозорість і відкритість процесу влаштування дітей у садочки;

– керівник закладу не має змоги маніпулювати розподілом місць у садочку.

Оскільки система впроваджена не так давно, є певні недоліки:

– не враховано пільгову категорію дітей;

– відсутня реєстрація в санаторні та спеціальні групи, що ускладнює регулювання черги;

– необізнаність частини батьків щодо процедури реєстрації;

– наявні технічні (а отже, й інформаційні) збої у програмі.

Маємо сподівання, що система вдосконалюватиметься і процедура влаштування ставатиме простішою та зручнішою.

Вчителько моя, зоре світова...

Значну частину часу дитина проводитиме саме в садочку. Тому кожен з батьків переймається питанням, хто разом з ними виховуватиме маля, яким буде педагог. Запитуємо Наталію Касимову про це.

– Педагоги дошкілля – це особливі люди, які самовіддано ставляться до своєї справи, постійно повинні розвивати професійну майстерність і підвищувати фаховий рівень. Підвищенню якості дошкільної освіти сприяє тісна співпраця практиків з науковцями кафедри дошкільної освіти Криворізького педагогічного інституту ДВНЗ «КНУ», Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. На базі дошкільних закладів міста щорічно проводяться конференції, семінари, тренінги, форуми, майстер-класи для різних категорій педагогічних працівників обласного, міжрегіонального та всеукраїнського рівнів. У рамках співробітництва з науковцями кафедри дошкільної освіти Криворізького педінституту проводяться спільні науково-дослідницькі проекти, експериментальна робота. Видаються збірники наукових статей та практичних наробок. Лідерами у професійній діяльності серед завідувачів дошкільних навчальних закладів у 2013 році визнано 19 керівників ДНЗ №№15, 120, 231, 77, 88, 141, 164, 101, 60, 71, 232, 263, 230, 261, 250, 202, 145, 216, 80. Результати їх особистих та професійних досягнень внесено до обласного збірника із серії «100 кращих. Лідери освіти» в номінації «100 кращих завідувачів ДНЗ», – зазначила Наталія Олександрівна.

Думаю, таким людям можна довірити свою дитину.

Про гроші

Серед питань, які турбують батьків, часто постає одне: за що вони мають платити в садочку.

Чинним законодавством визначено, що батьки оплачують харчування дітей у розмірі 50%. Тобто, з 12 гривень на день, 6 гривень – від батьків, 6 – з міського бюджету. Багатодітні родини сплачують половину цієї суми. Є певні категорії дітей, які повністю звільняються від оплати: сироти, з малозабезпечених сімей, постраждалі від наслідків аварії на ЧАЕС та інші.

З харчуванням зрозуміло. А як бути з внесками на ремонт, іграшки, меблі та багато іншого? Роз’яснення надає начальник управління освіти та науки міськвиконкому Наталія Касимова:

– Залучення додаткових джерел фінансування передбачено Законами України «Про дошкільну освіту», «Про благодійництво та благодійні організації», Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок отримання благодійних внесків» та іншими документами. Хочу наголосити на тому, що надання матеріальної або грошової допомоги фізичними особами повинно бути лише на добровільних засадах. Питання щодо благодійних батьківських внесків вирішуються на загальних батьківських зборах, регулюються і контролюються батьківськими комітетами закладу та груп відповідно до вимог чинного законодавства. Благодійна батьківська допомога оприбутковується централізованими бухгалтеріями відділів освіти виконкомів районних у місті рад відповідно до вимог фінансової звітності. На жаль, іноді все ж надходять звернення громадян щодо обов’язкового збору коштів, але практично всі вони є анонімними, що викликає труднощі при розгляді скарг і унеможливлює підтвердження зазначених фактів. Управління освіти та науки займає чітку і принципову позицію щодо таких дій персоналу та керівництва навчальних закладів. Прохання до батьківської громади – за виявленими фактами примусових зборів до різних грошових фондів повідомляти в управління освіти та науки за телефонами: 74-09-97 або 74-66-83. Усі звернення ретельно розглядатимуться, винні особи будуть притягнуті до відповідальності аж до звільнення з посади.

Йдемо в гості

Дитячий садочок № 120 – один з кращих у місті. Це спеціалізований заклад, у якому перебувають дітки з вадами мовлення. Про особливості його роботи розповіла завідуюча Олена Бариленко:

– У нашому закладі 5 груп, які розраховані максимум на 12 діток. Це дозволяє приділити увагу кожному. Навчання починається, коли малюк досягне чотирьох років, і триває, залежно від діагнозу, 2-3 роки. За кожною групою закріплені двоє вихователів та їхній помічник і логопед. Попри спрямованість на корекцію мовлення, про загальнообов’язкову підготовку до школи ніхто не забуває. Читання, письмо, математика – все як годиться. Проте будь-яка діяльність, навіть миття рук чи прийом їжі, супроводжується невеличкими логопедичними завданнями. Таким чином вихователі продовжують роботу логопеда. Та й завдання для батьків є – вдома про вправи не слід забувати. Тож, по завершенні курсу навчання в садочку, діти йдуть до звичайних шкіл і нічим не відрізняються від ровесників.

Для такого всебічного розвитку створено належні умови. Кожне крило будівлі оздоблено в певній кольоровій гамі. Усі групи мають власний стиль розвитку: тут і космонавти, і будівельники, і краєзнавці, і казкарі... Оформлення ігрових та навчальних кімнат виконано відповідно до тематичного спрямування. А музичний керівник пише сценарії свят окремо для кожної групи. Складно? Але ж усі малюки різні, тож і програма має бути підібрана з урахуванням їх можливостей та інтересів.

Заклад – переможець численних конкурсів. Його педагоги постійно підвищують професійну майстерність, що засвідчують підготовкою та виданням методичних посібників. Долучаються вони разом з батьками й до покращення умов перебування дітлахів у садочку.

Дар’я Ворона, «Червоний гірник». Фото Андрій Трубіцин

2 коментаря

Останні записи в блогах