«Подорож» на береги Дніпра в жовтень 1943 року

кореспондент
Записів: 10
Дата запису: 20.11.2013
Комментарів: 0

До 70-ї річниці битви за Дніпро на Дніпропетровщині випущено спеціальні медалі для 190 учасників форсування Дніпра, які наразі проживаютьу регіоні. Після масштабного відтворення історичних подій форсування Дніпра, Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул та перший заступник губернатора Анатолій Крупський вручили 40 ветеранам – учасникам битви за Дніпро унікальні медалі.

Ще 150 ветеранам, які за станом здоров’я не змогли приїхати на урочистості, за дорученням губернатораДмитра Колєснікова нагороди вручать удома голови міст та районів.Також ветерани отримали в подарунок соціальні банківські картки на 4 тис. грн.

БІЛЬШЕ ФОТО: Форсування Дніпра. Реконструкція до 70-річчя визволення Дніпропетровська

Десятки тисяч жителів обласного центру, кожного району та міста регіону отримали унікальну можливість «перенестись» у жовтень 1943 року: вони стали свідками наймасштабнішої в Україні військово-історичної реконструкції форсування Дніпра, присвяченої 70-літтю визволення Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників. Ініціатива проведення реконструкції належить Віце-прем’єр-міністру України, голові Дніпропетровської обласної організації Партії регіонів Олександру Вілкулу, який ще в 2010 році допоміг відтворити створення плацдарму на правому березі Дніпра біля села Військове в Солонянському районі.

Участь в урочистостях взяли Президент України Віктор Янукович, Віце-прем’єр-міністр, голова обласної організації Партії регіонів Олександр Вілкул, губернатор Дніпропетровщини Дмитро Колєсніков, голова обласної ради Євген Удод, народні депутати, ветерани-визволителі.

 

Віктор Янукович: «В Україні було реалізовано низку заходів, спрямованих на підвищення соціальних стандартів життя ветеранів Великої Вітчизняної війни. На 49% зріс середній розмір пенсії учасників війни, в 4 рази зросли виплати до Дня Перемоги. За останні 2 роки розмір пенсії ветеранів виріс більш ніж на 40%. З 2010 року впроваджено забезпечення квартирами інвалідів Великої Вітчизняної війни, що дозволило поліпшити умови життя більш ніж 500 сім’ям». 

Глава держави поклав квіти до па­м’ятника воїнам 152-ї стрілецької дивізії та відзначив державними нагородами ветеранів Великої Вітчизняної війни, які брали участь у боях при форсуванні річки Дніпро. Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня Віктор Янукович нагородив учасників бойових дій з Кривого Рогу – Олександру Павлівну Беркутову та Маркуса Семеновича Крускаля.

«Сьогодні ми віддаємо данину шани вам, дорогі ветерани. Ми низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю мільйонів воїнів і мирних людей, які поклали своє життя заради миру та майбутнього прийдешніх поколінь. Переконаний, що нащадки ніколи не забудуть цього величного подвигу. Україна завжди по праву буде пишатися вашими, дорогі ветерани, трудовими здобутками, у результаті яких Дніпропетровщина відродилася з попелу і руїн, стала одним із потужних наукових, індустріальних та культурних центрів держави, добре знаним далеко за її межами. Ви і сьогодні в строю. І вже цим додаєте нам енергії та наснаги, віри та впевненості. Своєю мудрістю та досвідом ви допомагаєте розбудовувати незалежну Україну, виховувати молодь справжніми патріотами рідної землі. Ми перед вами в неоціненному боргу. Наш обов’язок – охопити всіх ветеранів війни особливою турботою, належним соціальним захистом та медичним обслуговуванням», – наголосив Віктор Янукович.

Усього в реконструкції битви за Дніпро взяли участь 26 клубів із України, Росії та Білорусі.

Сценарій реконструкції був добре продуманий і відповідав історичній дійсності. Радянські воїни переправились через Дніпро й штурмом вибили ворога, захопивши плацдарм. Глядачі змогли побачити не лише відновлену військову форму та зброю 70-річної давнини, але й познайомитись зі справжньою бойовою технікою далеких часів: танками «Т-34» та «Пантера», бронетранспортерами, гарматами, кулеметами, мінометами. У повітряному бою взяли участь 4 літаки. Понад 200 вибухів імітували вогонь артилерії та удари авіації.

«Я знову згадав часи війни, свою молодість, – поділився враженнями учасник форсування Дніпра біля Нікополя Маркус Крускаль. – Такі реконструкції дуже потрібні перш за все для молоді, аби вона знала, що таке війна й наскільки безцінне мирне життя».

Учасники реконструкції визнали, що до дійства готувались дуже довго й ретельно.

«Найскладніше – це правдоподібність. Хочеться максимально правдиво відновити події для ветеранів, учасників бойових дій, а також для молодого покоління, яке, на жаль, практично нічого не знає про Велику Вітчизняну війну. Дуже добре, що влада в Україні сприяє відродженню патріотизму, адже краще дивитись реконструкції, ніж убогі сучасні фільми, де радянські війська перемагають ідіотів. Проте наші предки перемогли насправді найбоєздатнішу армію світу того часу, й це треба цінити», – сказав Олександр, котрий приїхав з Москви, аби взяти участь в урочистостях.

 

Після завершення реконструкції, Президент України Віктор Янукович прийняв військовий парад. В урочистому строю пройшли військові з’єднання, техніка часів Великої Віт­чизняної війни та сучасна техніка, військові оркестри із Севастополя і Дніпропетровська. У небі пролетіли 7 літаків та 4 гелікоптери.

Після реконструкції всі бажаючі змогли ознайомитись із військовими інсталяціями, які підготували міста та райони Дніпропетровщини в рамках ініційованого Олександром Вілкулом конкурсу «Військовий куток». Кривий Ріг за допомогою міської організації Партії регіонів та громадської організації «Пошук-Дніпро» був представлений на найвищому рівні – справжніми речами та фрагментами зброї часів Великої Вітчизняної війни, що були знайдені пошуковцями на криворізькій землі та до сих пір зберігають енергетику своєї епохи. А актори міських театрів продемонстрували міні-виставу, присвячену подвигу молодшого лейтенанта Олександра Кірова, який ціною власного життя біля рудника «Червоногвардійський» груддю закрив амбразуру дзоту.

Збереження пам’яті про подвиг народу, шанобливе ставлення до ветеранів, нерозривність духовного зв’язку поколінь – загальний високий тон цієї роботи, що постійно проводиться Криворізькою міською організацією Партії регіонів, заданий Олександром Вілкулом ще з часу його керівництва криворізькими регіоналами. Проводяться пошукові роботи та перепоховання загиблих воїнів. Щорічно реставруються пам’ятники та меморіальні дошки, присвячені загиблим героям, відкриваються нові монументи, найвідоміші з яких – Годинник Пам’яті та пам’ятний знак, присвячений загиблим воїнам 6-го окремого штурмового стрілецького батальйону, на станції «Червона». Ветерани також повністю охоплені турботою та увагою регіоналів: за ініціативи Олександра Вілкула ось уже 7 років кожен криворіжець – учасник бойових дій Великої Вітчизняної війни отримує особисті поздоровлення й подарунки на честь Дня Перемоги.

У Дніпропетровській області в рамках виконання Соціальних ініціатив Президента України в 1,3 раза збільшено щорічні виплати матеріальної допомоги до Дня Перемоги ветеранам війни. Цього року допомогу отримали понад 130 тисяч ветеранів на загальну суму 55 мільйонів гривень. Також цього року підвищено мінімальний розмір пенсій інвалідам війни. Усі ветерани користуються пільгами на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

 

Олександр Вілкул:

«Тут, на цих берегах, 70 років тому проходила одна з найбільш кровопролитних битв Великої Вітчизняної війни – битва за Дніпро. Втрати тільки з радянської сторони склали більше мільйона чоловік убитими та пораненими. Ми відновили частину битви, яка була присвячена визволенню Дніпропетровська. Кожен зміг відчути дух того часу, наповнений великим подвигом наших солдатів».

 

 

Андрей Михейченко, Червоний гірник". Фото Олександр Портнягін.

0 коментарів

Останні записи в блогах