Подорожуємо світом. Там, де гори й полонини, де стрімкі потоки й ріки…

автор
Записів: 86
Дата запису: 24.12.2013
Комментарів: 0

Звісно, це про Карпати. У нашому випадку – про Західні Карпати і Жилінський край Словацької Республіки. Багато хто з мандрівників вважає, що туристична привабливість Словаччини вичерпується зимовими гірськолижними курортами.

 

Ох, як ви не праві! У цій маленькій, але такій завзятій (а хочеться сказати саме так) країні є що подивитися будь-якої пори року. І в цьому мали нагоду переконатись криворізькі журналісти. З задоволенням поділимось з вами захопливими враженнями від туристичних принад і природних джерел оздоровлення країни-сусідки.

Курорт «Лучки»

Лучки розташовані в живописній гірській місцевості, на кордоні регіонів Орава і Ліптов. Курорт підходить для всіх, хто прагне відпочити від щоденного життєвого стресу.

 

Жвавий, молодцюватий директор доволі непогано говорить російською і вводить нас у царину своїх багатств. Виявляється, в Лучках лікують хвороби нервової системи, опорно-рухового апарату, жіночі, професійні і навіть онкологічні захворювання.

Значущою складовою комплексного лікування є мінеральна термальна вода з джерела «Валентина» з температурою +32°С і з джерела з температурою +37°С, яка використовується в басейнах і ваннах. І чого тут до вас тільки не прикладатимуть! Торф, парафін і масажі (класичний, підводний, рефлексний, акупресурний, тайський, масаж вулканічними каменями, медовий, бамбуковий і вихровий), шотландський душ і лімфодренаж (ручний і апаратний), електро- і світлотерапію. Справжній релакс вам подарує круглорічний відкритий аквапарк «Аква Вітал Парк» – басейни з цілющою мінеральною водою з температурою +36-38°С, з різноманітними атракціонами (аеромасажні сидіння й лежаки, зустрічна течія, водяна чаша, масажні форсунки, водяні гармати, підводне освітлення). Чистим як немовля відчуєте себе у світі саун: фінської, ментолової, римської лазні, у ванні Кнайпа чи тепідарії.

Оселитись з комфортом можна у готелях «Адам», «Барбара», «Травня» чи «Ліптов», які тут прийнято називати «депенданс». Знайдете там бари й ресторани, перукарні й салони краси.

Музей Оравського села

Незабутні враження залишились у нас по відвідуванні скансену – музею під відкритим небом неподалік містечка Зуберец. Він розкинувся на 20 гектарах бескидів, по обидва боки від гірської річки. Якщо ви бували в Музеї архітектури та побуту в с. Пирогове (під Києвом), то це його словацький аналог.

На зелених галявинах розкидані старовинні хатки, хліви, сіносховища, курені й млини – зразки національної архітектури різних регіонів Орави. Тут побачите оселі багатих селян (земанів) і злиденного простолюду. Треба зауважити, що різниця між ними не дуже-то й велика.

Цікаво зазирнути у ремісничі приміщення: ткацький і гончарний будинки, лісопильну майстерню з м’ялкою, в кузню. Із сакральних споруд побачите дерев’яну церкву святої Єлизавети XV століття і дзвіницю. Обов’язково знайдіть хвилинку доторкнутись до живої природи – погладити місцевих мешканців – симпатичного круторогого цапа, кроленят та гусей. Хоча ні, гусей не гладьте – щипаються.

У музеї регулярно проводять народознавчі виставки і фольклорні свята. Надзвичайно приємно посидіти тут в оригінальному шинку з інтер’єром старого млина. А для ближчого знайомства з оравськими традиціями раджу попросити у господаря гафіровіцу – місцеву настоянку на ягодах чорниці. Чудова, скажу я вам, штука!

 Про все детальніше – www.muzeum.zuberec.sk

«Джино Парадайз», Бешенева

Багатий джерелами термальних вод, регіон Ліптов може похвалитись безліччю курортів. «Gino Paradise» – один з таких.

Джерела тут виходять із глибини 1987 метрів з температурою +60,5°С. Вони благотворно впливають на руховий апарат і дихальні шляхи, мають сприятливі косметичні властивості, а завдяки літію позитивно діють і на психіку людини. Насолодитись відпочинком і розвагами ви зможете у критих і відкритих басейнах з чистою водою, що підігрівається (релаксаційний басейн з підводними лежаками і гідромасажними форсунками, дика річка, плавальний басейн з 6 доріжками, басейн з гірками та атракціонами). Особливу атмосферу в басейнах створює освітлення, оздоблене кристалами Сваровські. Для романтиків ­– атріум під зорями з двома джакузі. Атмосферу повного розслаблення створює комплекс 5 саун з інгаляціями (трав’яна, фінська, ментолова, римська і соляна), водний смерч і холодний пар, джакузі з Амазонією, ванна Кнейпа, Бешеневські скелі, гідромасажні душі, водний масаж ступнів і турецький мильний масаж. У новій адреналіновій зоні – 30-метровий комплекс водних гірок з оглядовим майданчиком, басейн зі штучними хвилями. Професійна команда аніматорів супроводжує відвідувачів з програмою, повною сюрпризів, музичним, танцювальними і спортивними заходами.

Про все детальніше – http://www.aquapark-besenova.com/

Національний парк Велка Фатра

Намагатись словесно змалювати краєвиди цього парку – все одно, що танцювати про архітектуру. Оповиті туманом вершечки кам’янистих скель нагадують кратери вулканів, порослі деревами синьо-зелені схили манять пішохідними стежками (у парку заборонено пересуватись на авто), у озерах кришталевої чистоти хлюпочеться форель. А прозорість і свіжість гірського повітря годі й описати!

Велка Фатра – це гірський хребет Західних Карпат з високим відсотком добре збереженого реліктового лісу: європейського буку, який покриває 90% площі парку, сосни звичайної, кедрової і гірської. Гарманецька долина примітна як найбагатший ареал зростання ірландського тису. Скелясті Фатри складаються з різних порід і грунтів: граніту, сланцю, вапняку й доломіту, карстових печер. Завдяки високій кількості опадів і слабкого випаровування в цьому районі багато живописних озер.

Флора парку представлена 1400 видами відомих і рідкісних рослин. Фауна досить типова для гірської місцевості, її мешканці – бурий ведмідь, сірий вовк і євразійська рись. Для туристів тут розроблені пішохідні маршрути, екскурсії в печеру, діють гірськолижні центри і кліматичні курорти.

Кремніца

Кремніца – невеличке місто в центральній Словаччині, відоме найстарішим європейським монетним двором. Славу й багатство містечку принесло видобування золота, тому аборигени називають його Злата Кремніца. За легендою, в цьому місці мисливці зловили перепілку, на лапках якої знайшли крупинки золотого піску.

У 1328 році угорський король Карл Роберт, засновник міста, дав Кремніці статус вільного королівського міста з правом карбування монет. Кремніцькі дукати були вельми шанованою грошовою одиницею в середньовічній Європі. Карбування монет тривало тут ще донедавна. За твердженням нашого гіда, тут чеканили і українські ювілейні монети. Допитливі туристи можуть зазирнути до Музею монет і медалей та самим виготовити монетку.

Із цікавинок Кремніци – Штефанікова площа і міський замок XV сторіччя з готичною церквою святої Катарини, де можна почути рідкісний орган. Частинами замку є Годинникова вежа і залишки колишньої ратуші, три бастіони і північні баштові ворота. Найстаріша будівля в місті – романський склеп XIII століття. Чудовою окрасою центрального майдану служить барокова Троїцька колона. Люди звуть її Чумною колоною – вона була зведена на честь померлих від страшної хвороби.

«Шалаш Країнка»

Це затишна агротуристична ферма у місті Ружомберок. Так, так, словаки ефектно поєднали виробництво з туристичними приманками.

Тому на фермі не лише виготовляють різноманітну сирну продукцію, а й пропонують відпочити й поїсти в креативному закладі харчування: наминаючи кожен свою їжу, крізь прозору скляну стіну відвідувачі ресторану і вівці з цікавістю поглядають одне на одного.

Словаки знаються на сирах і вміють їх якісно виготовляти. Тут вручну виробляють сирне розмаїття і залюбки пригощають туристів свіжою продукцією – копченими косичками, сирами, приправленими паприкою, кручениками, галушками з бринзи. У пекарні придбаєте духмяну випічку, а на прогулянці компанію вам складуть домашні тварини. І діти, і дорослі знайдуть тут для себе щось цікаве. Приміром, музей сільськогосподарської техніки – унікальних старих тракторів і машин-ветеранів.

Печера Свободи

Сповненою таємничості принадою області Ліптов є село Демяновка. Там, на північному схилі Низьких Татр, на висоті 870 метрів над рівнем моря, зяє вхід до печери Свободи (ця пафосна назва дісталась місцевим у спадок від епохи соціалізму). Клаустрофобія? Не біда! Повірте, склепіння печери достатньо високі, а кімнати просторі й освітлені. Так що зустрітись у темряві з печерним ведмедем у вас не вийде, тим більше, що востаннє його кістки тут знаходили у 1921 році.

Загалом у Словаччині близько 5 тисяч печер, і кожна з них по-своєму оригінальна. Печера Свободи – одна з найпривабливіших. Набратись незабутніх вражень сюди щорічно дістаються до175 000 відвідувачів. Тож не вагайтесь, зазирайте туди сміливо! Перед вами предстане розгалужена система коридорів, річок і озер, підземних залів. І хоч загальна довжина коридорів – 8126 м, а маршрут для відвідувачів складає близько 2 км, витривала словацька пані-екскурсовод не дасть вам загубитись. Кажу витривала, тому що 917 сходинок маршруту піднімаються все вище і вище вгору, де хитросплетіння тисячолітніх сталактитів і сталагмітів створюють вражаючі видовища.

За традицією, у ніжно-зелене плесо підземного озерця ми вкинули українські монетки.

«У нас тут побутує повір’я, – одразу знайшлася перекладачка, – хто кине в озеро 1 євро, той протягом року одружиться, хто кине 2 євро – стане щасливим, а хто кине 1000 євро, той побачить пірнаючого гіда». За вузьким гротом відкривається вигляд на кладовище сталактитів. 250 тисяч років тому тут відбулася велика катастрофа – масивні вапнякові нарости під власною вагою обвалились, а нові через недостатню кількість карстової води так і не виросли. Температура у печері круглий рік – 6-7 градусів тепла, атмосфера практично стерильна і містить мікроелементи багатьох мінералів, її вологість – більше 90%. Це має благодійний вплив на людський організм, тому деякі печери використовують для спелеотерапії.

Країна «Татраландія»

Не можу обминути увагою ще один райський, повний екзотики, куточок Словаччини – сімейний аквапарк «Татраландія» в регіоні Ліптов, у 15 хвилинах їзди від найкращого лижного центру «Ясна».

Тут вас чекають будь-якої пори року. У гарячому кліматі з температурою +30 градусів ви знайдете розваги на всяк смак: зал «Тропікал Парадайз» у вигляді морської мушлі з оригінальною тропічною флорою – живими 10-метровими пальмами, нові басейни з морською і звичайною водою, басейн для підводного плавання з дихальною трубкою і можливістю спостереження за морськими рибками й коралами. Під прозорим дахом залу можна засмагати і водночас розглядати мальовничі краєвиди Низьких Татр. Мрієте літати? Будь ласка! Літайте у симуляторі вільного падіння «Суперфлай». А якщо зголодніли, у ресторані нагодують стравами карибської кухні.

Деталі знайдете на http: //www.tatralandia.sk/ru/doma

Влколінец – спадщина ЮНЕСКО

Село Влколінец (від слова «вовк») заховане в колисці нагір’я Велка Фатра. Його вважають вулицею міста Ружомберок (трояндовий пагорб).

Перша згадка про поселення датується 1376 роком. Унікальне село занесене до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це живе селище-музей, дерев’яні будиночки якого збережені в автентичному вигляді. Здавалося б, нічого особливого, – народна архітектура, стародавні артефакти, колодязі замість водогонів. Але Влколінец цікавий тим, що в цих пофарбованих вапном хатках у повній гармонії з природою і досі мешкають люди. Вони не просто зберігають традиції предків – вони так живуть.

У самому центрі села стоїть двоповерхова рубана дзвіниця, вуличками по дерев’яному жолобу протікає гірський потік. Біля цвинтаря височить кам’яний костел Благовіщення Діви Марії у стилі бароко, збудований в 1875 році. У школі відкрита Галерея народного мистецтва.

Для туристів у селі діють екскурсійні стежки різної складності та інформаційний центр, де можна купити сувеніри. Щороку тут проходять культурні програми – знайомство з народними ремеслами, музикою і кулінарією (капусняком, гріато та фазуловіцею).

Тетяна Дрєєва, "Червоний гірник".

0 коментарів

Останні записи в блогах