Пряма лінія «ЧГ». Пенсією мусить займатись кадровик, а турбуватись про її розмір – одержувач

блогер
Записів: 43
Дата запису: 28.11.2013
Комментарів: 2

Прямі лінії «ЧГ» щодо пенсійного забезпечення традиційно проходять доволі насичено, коли дзвінки бажаючих поставити запитання і отримати компетентну відповідь лунають один за одним. Не стала винятком і минула, під час якої з городянами спілкувалась начальник управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі Лариса Сітанська.

– Добрий день, телефонує Софія Карпівна з вулиці Промислової, 6. Допомоги вашої прошу.

– Що трапилось?

– Перерахунок моєї пенсії ваші підлеглі відмовляються робити, причому вже – вдруге. Хоча і раз два роки відпрацювала на пенсії, і другий, а відмовка однакова – «не положено».

– Отже, наскільки зрозуміла з ваших слів, ви офіційно відпрацювали 24 місяці, звернулися до Пенсійного фонду за перерахунком, а вам – відмовили. Чи все вірно почула?

– Все правильно. Тільки пенсію мені не перераховують, а ось це – неправильно.

– Тоді скажіть, яку пенсію ви отримуєте?

– 960 гривень.

– Мова не про суму, а про вид пенсії. Бо описана вами ситуація можлива, скажімо, коли пішли на пенсію за вислугу років.

– Саме таку й отримую – за педагогічний стаж, а нині також продовжую працювати. Прибиральницею у гімназії.

– Коли одержувач отримує пенсію за вислугу років, як оце у вашому випадку, тоді перерахунок пенсійного забезпечення за 24 відпрацьовані місяці справді не проводиться.

– Раніше ж робили.

– Так, але з 1 жовтня 2011 року до пенсійного законодавства були внесені доволі суттєві зміни. У відповідності до них, зокрема, й припинено здійснювати перерахунок пенсій за вислугу років за відпрацьований на такій пенсії час.

– І як довго мені ще буде не положено такий перерахунок?

– До моменту настання визначеного законодавством пенсійного віку. Тоді ви зможете здійснити перерахунок або перейти на пенсію за віком.

– Я вже давно пенсіонерка, бо народилась у 1946 році.

– Тоді можлива ситуація з пенсією інша. Давайте домовимось таким чином – піднімемо вашу пенсійну справу.

– Була б вам дуже вдячна, якби ви зайнялись моєю справою.

– Обов’язково займемось, а опісля повідомимо вам результати.

(Розглянувши матеріали пенсійної справи, було з’ясовано, що пенсіонерка вже отримує пенсію за віком і працює. Звернувшись за перерахунком пенсії, відпрацювавши 24 місяці, їй проведено розрахунок пенсії, яким збільшено розрахунковий розмір пенсії, і проводиться доплата до прожиткового мінімуму, що не впливає на розмір пенсії до виплати. Такий порядок передбачений з 01.10.2011 р. працюючим пенсіонерам.)

– Пробився до вас Василь Афанасійович з вулиці Чаплигіна, 115, я вже старий, ще 1928 року народження.

– Раді вас вітати.

– Я давним-давно на пенсії. Жінка вмерла, живу сам, сини є, та окремо вони живуть зі своїми сім’ями. А моя пенсія така маленька, що ледь-ледь на ліки та хліб вистачає. Чи не можна щось там переглянути, аби хоч трошки мені додати?

– Обов’язково перегляну вашу пенсійну справу, а потім з вами зв’яжемось і у разі необхідності запросимо додаткові документи. Коли ви, звісно, не проти.

– Я дуже не проти, аби тільки це допомогло.

(Переглянувши матеріали пенсійної справи, управління ПФУ направляє запит до архівного відділу виконкому Криворізької міської ради з метою отримання довідок про заробітну плату за період роботи цього одержувача.)

– Мені б Ларису Дмитрівну почути.

– Слухаю вас.

– Радий вас чути. Це Анатолій дзвонить, проконсультуватись хочу.

– Будь ласка.

– Навесні наступного року мені виповниться 60 років. Це вже пенсійний вік для чоловіків чи щось там знову поміняли?

– Ні, для чоловіків як був пенсійний вік, так і лишився у віці 60 років. За винятком хіба що чоловіків – державних службовців та науковців. А для всіх інших – без змін.

– Ну то у квітні мені виповниться якраз 60 років, маю йти на пенсію, бо я не державний службовець, а звичайний трудяга, який працює в ЖЕКу. Запитання таке – мені вже зараз збирати документи на пенсію чи можна після Нового року?

– Взагалі-то на вашому підприємстві, як і на будь-якому іншому, є свій відділ кадрів. І займатись підготовкою документів для пенсійного забезпечення працівників – це його безпосередні обов’язки. Тобто пенсією співробітників повин­на займатись кадрова служба.

Готуючись до виходу на пенсію, розпочинати потрібно саме з трудової книжки, в якій зазначаються періоди роботи працівника, місця роботи, займані посади та вся інша необхідна інформація. Причому дуже важливо, чи є у трудовій книжці якісь помилки чи виправлення, чи не потребують вони якогось додаткового підтвердження тощо. Тож підготовку до виходу на пенсію варто розпочинати вже зараз, за півроку до пенсійного віку. Тому раджу вам уже сьогодні звернутись до свого відділу кадрів, де узгоджувати всі ці питання.

– Тільки не зрозумів – це я сам повинен усі документи подавати чи відділ кадрів?

– Подати до Пенсійного фонду всі необхідні документи можуть як уповноважена посадова особа підприємства за людину, так і сама людина. Тут закон не обмежує. Які саме документи необхідні – це мають знати у відділі кадрів.

– Щось я не певен у наших кадровиках.

– Тоді зверніться до прий­мальної громадян Пенсійного фонду за місцем мешкання, і вам пояснять, що саме потрібно у конкретно вашому випадку. Там же одержите перелік документів, потрібних для призначення пенсії, і до квітня наступного року маєте приготувати все необхідне.

– Один мій знайомий нещодавно пішов на пенсію, тож він місяців зо три кудись там бігав і шукав різні папірці. То й мені так само доведеться три місяці очікувати?

– Якщо у вас будуть готові всі необхідні документи і ви з ними прийдете до нас на другий день після свого 60-го дня народження, то протягом десяти днів саме з цього моменту вам і буде призначена пенсія. Лишень наголошу на тому, всі документи повинні бути правильно оформлені з урахуванням вимог діловодства – наявні всі печатки, підписи і прізвища та підстава оформлення документів тощо. У такому разі – жодних проблем, вам призначається пенсія одразу, як тільки надасте необхідні папери.

Натомість наша повсякденна практика свідчить, що у переважній більшості випадків з боку нашої служби виникають питання до правильності оформлення документації. Бо нерідко припускаються ті чи інші відхилення від нормативних вимог, що унеможливлюють призначення пенсії на підставі таких паперів. Щодо згаданих вами трьох місяців, впродовж яких ваш приятель, як ви сказали, «кудись там бігав», то це – термін, протягом якого людині надано право донести необхідні документи.

В якості поради скажу ще ось таке. Вам дуже бажано буде замовити п’ятирічку до липня 2000 року.

– Це що таке?

– Відповідно до закону при нинішньому призначенні пенсії враховується зарплата людини за даними персоніфікованого обліку, який здійснюється саме з липня 2000 року. Але ви також можете надати у Пенсійний фонд довідку про зар­плату за будь-які п’ять років поспіль до 01.07.2000, коли, на ваш погляд, мали найкращі доходи. Для цього потрібно звернутись до того підприємства, де працювали, а у разі його ліквідації – до архівного відділу, і замовити таку довідку про ваші зар­плати за 60 місяців підряд. Це також потребуватиме деякого часу для виконання, але ця довідка може позитивно вплинути на ваші пенсійні нарахування, допомігши їх збільшенню.

– А якщо немає такої п’ятирічки чи коли не буде такої довідки?

– Тоді ми призначатимемо вам пенсію виключно за даними персоніфікованого обліку, тобто з липня 2000 року.

Повертаючись до вашого запитання, підсумовуючи, скажу так: підготовкою документів для призначення пенсії працівнику мусить займатись кадровик, а турбуватись про її розмір – сам одержувач. Бо, як бачите, людина спроможна сама собі допомогти у тому, щоб призначений розмір пенсії був якомога більший, ґрунтуючись при цьому на визначених законом підставах.

Середній розмір пенсії по Україні

• станом на 1.01.2013 – 1470,73 грн.

• станом на 1.04.2013 – 1474,55 грн.

• станом на1.07.2013 – 1481,98 грн.

Дніпропетровська область – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 975480. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1557,83 грн.

Кривий Ріг – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 204092. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1729,48 грн

У тому числі:

• Дзержинський район  – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 19333. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.). Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1739,43 грн.

• Довгинцівський район – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 26188. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1665,46 грн.

• Інгулецький район – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 18441. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1892,08 грн.

• Жовтневий район – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 41134. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1710,15 грн.

• Саксаганський район – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 43007. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1745,42 грн.

• Тернівський район – Кількість пенсіонерів за віком (станом на 01.10.2013 р.) – 29219. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1779,95 грн.

• Центрально-Міський район –  26770. Середній розмір пенсійної виплати (станом на 01.10.2013 р.) – 1621,88 грн.

Е. МІСЦЕВИЙ, "Червоний гірник".

2 коментаря

Останні записи в блогах