Пряма лінія «ЧГ». Зброя і закон. Гострі питання

admin
Записів: 31
Дата запису: 20.06.2014
Комментарів: 5

У наш неспокійний час багато людей замислюється про способи самозахисту. Хтось обирає різноманітні види боротьби, хтось носить у сумочці електрошокер, а дехто вирішує придбати зброю. Ось тут і виникають запитання: куди звертатись і як її використовувати? На прямому зв’язку з читачами «Червоного гірника» був старший інспектор дозвільної системи Криворізького міського управління ГУ МВС України в Дніпропетровській області Ігор Безверхий.

Доброго дня, Ігоре Анатолійовичу. Скажіть, хто має право отримати зброю?

– Доцільніше назвати осіб, котрі взагалі не можуть мати зброю. Не може володіти зброєю особа, котра має медичні протипоказання. У разі наявності інформації про систематичне порушення громадського правопорядку зброя теж не видається. Тобто, якщо особа двічі на рік порушує громадський порядок, ми маємо право не видавати дозвіл. Зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин, сімейні конфлікти теж є підставами для відмови у видачі зброї. Якщо особа перебуває під будь-яким кримінальним розглядом, до рішення суду видати дозвіл неможливо. Документи взагалі не розглядаються, якщо особа має судимість за тяжкі злочини. Коли громадянин знаходиться на випробувальному терміні після умовної судимості, отримати зброю він теж не має права.

Розкажіть, яка процедура отримання дозволу на зброю.

– Перш за все, громадяни приносять до нас два сертифікати – від нарколога та психіатра, медичну довідку за формою 127, довідку про наявність/відсутність судимості, копію паспорта, чотири фотокартки 3х4. Після цього ми видаємо направлення на проходження курсів з вивчення матеріальної частини – правил поводження зі зброєю, застосування, зберігання і транспортування. У нашому місті це можна зробити у двох точках: по вулиці Корнійчука, 27 у стрілецькому тирі «Тайга» та на Кіровоградському шосе, 1 у мисливському стенді «Ведмідь». Ознайомившись з теоретичним блоком, особа складає залік. Після того, як зібрано повний пакет документів, виписується доручення дільничному інспектору міліції на обстеження можливого місця зберігання зброї.

А яким має бути це місце зберігання?

– Зброя зберігається в надійному металевому сховищі, оснащеному одним внутрішнім замком. Це сховище повинно складатися з двох відсіків: в одному зберігаються набої і документи, в іншому – безпосередньо зброя. Сейф мусить бути надійно зафіксований: якщо його легко підняти і перемістити, то слід прикріпити до стіни або підлоги. До нього не повинні мати доступу сторонні особи. Такими вважаються навіть дружина, діти, батьки. Часто під час домашньої сварки хтось із сім’ї кидався до збої.

Добридень. Скажіть, а чи є умови, за якими може бути спрощено процедуру отримання дозволу?

– На жаль, ні. Процедура отримання дозволу легша для працівників МВС, прокуратури, ДСНС, суду тощо. Для цих категорій громадян пакет документів менший. Довідка з місця роботи дає право не проходити курси з вивчення матеріальної частини, медичний огляд та кабінети нарколога і психіатра. Це пов’язано з тим, що представники силових структур кожного року проходять повний профогляд і знають правила поводження зі зброєю.

Здрастуйте. Можна дізнатися, на який термін видається ліцензія і як її подовжити?

– Вперше дозвіл на носіння зброї видається на трирічний термін. Для перереєстрації необхідно подати сертифікати від нарколога і психіатра, медичну довідку №127, довідку про наявність/відсутність судимості. Дільничний інспектор перевіряє фактичну наявність зброї за вказаною адресою та умови її зберігання. Після чого дозвіл подовжується ще на три роки.

Хочу мати кілька видів зброї, як мені бути?

– У цьому немає жодних проблем. Три, чотири одиниці – аби було забезпечено надійні умови зберігання. Ви можете мати й різні види зброї: газову, мисливську гладкоствольну, мисливську нарізну, засоби травматичної дії – обмежень немає. Однак, якщо ви є власником більш ніж двох одиниць, необхідно встановити сигналізацію. Вона може бути автономною або через договір з охоронною фірмою.

У мене є зброя. Хочу переїхати. Кажуть, треба про це повідомити дозвільній системі?

– Власники зброї найчастіше притягуються до відповідальності через зміну місця мешкання. Поясню. Громадянин вирішив переїхати. Навіть якщо це відбувається в межах того ж району чи будинку або на іншому поверсі оселився, він зобов’язаний у десятиденний термін приїхати до дозвільної системи, де перебуває на обліку, і написати заяву про зміну адреси, щоб було здійснено відповідне коригування в базі й перевірку умов зберігання за новим місцем мешкання.

Сергій Петрович турбує. Як треба перевозити зброю? Зокрема, мисливську?

– Громадяни часто використовують мисливську зброю для самозахисту. Коли людина перебуває у власній оселі, це цілком зрозуміло і виправдано. Однак перевозити в машині мисливську рушницю без чохла й заряджену набоями суворо заборонено, адже це є порушенням правил транспортування. Мисливська зброя, як нарізна, так і гладкоствольна, при перевезенні мусить бути в спеціальному чохлі, набої знаходяться окремо. Газову і травматичну зброю кладуть зазвичай у «бардачки» та підлокітники машини. Це неприпустимо. Зброю необхідно носити в кобурі на ремені або в спеціальній оперативній кобурі, завдяки чому забезпечується її надійне зберігання.

Мене звати Андрій. Поясніть, будь ласка, у яких випадках застосування зброї доцільне?

– Перш за все, на полюванні, під час навчальної стрільби на спеціальних стендах і в якості самозахисту.

Щодо самозахисту. Як бути з перевищенням міри необхідної самооборони?

– Наприклад, у родині виник конфлікт. Ні в що серйозне він не переростає. Загрози життю та здоров’ю особи немає. Але вона хапається за зброю та починає стріляти. Це і є перевищенням міри необхідної самооборони. Якщо ж є реальна загроза, припустимо, на вулиці хтось кидається з ножем на власника чи оточуючих, той має право застосувати зброю. Але в будь-якому разі ця ситуація розглядатиметься в суді.

А попереджувальний постріл у повітря?

– Це чітко прописано у військових статутах. Ми ж радимо так чинити для того, щоб уникнути серйозного розвитку конфлікту. Адже кожна нормальна людина, чуючи звук пострілу, насторожується, і в неї спрацьовує інстинкт самозбереження. Однак ніде не прописано, що цей постріл має бути обов’язково.

Дякую.

Розкажіть, будь ласка, що мені треба зробити, якщо я передумав мати зброю?

– По-перше, ви можете переоформити зброю на когось із близьких у встановленому порядку. По-друге, направити на реалізацію до спеціалізованого магазину. По-третє, якщо зброя не має матеріальної цінності (вийшла з ладу і не підлягає відновленню), то вона здається на утилізацію за спеціальною процедурою.

Я прописаний за однією адресою, а мешкаю за іншою. Як мені отримати дозвіл на зброю?

– Дозвіл видається лише громадянинові України. Прописка теж важлива: має бути саме криворізька. Але далі зброя може зберігатись за фактичним місцем мешкання власника. Якщо ж особа прописана в іншому місті, то вона мусить надати копію договору про оренду житла. Довідку з ЖКГ, котра підтверджує факт, що власник здає квартиру іншим громадянам і там насправді проживає особа, яка хоче отримати зброю. Інший випадок. У нашому місті мешкає дружина, а чоловік прописаний у Дніпропетровську. Ми отримуємо заяву від дружини, що вона є власницею житла і за вказаною адресою з нею мешкає її чоловік. Після чого дільничний інспектор перевіряє факт проживання громадянина за цією адресою та умови зберігання зброї.

Мати зброю чи ні – особистий вибір кожного. Але варто замислитись, чи зможете ви її використати і чи не використають її проти вас.

Дар’я Ворона, "Червоний гірник".

 

5 коментарів

Останні записи в блогах