Роз'яснення. Платимо за землю за старими правилами. Останній рік…

кореспондент
Записів: 10
Дата запису: 06.06.2013
Комментарів: 4

11 грудня минулого року Вищий адміністративний суд України залишив без змін постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду щодо втрати чинності рішення Криворізької міської ради №3884 від 14 травня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі міста Кривого Рогу».

Що власне відбулось і які наслідки чекають землекористувачів через зміни в оподаткуванні земельних ділянок, розповів начальник управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міськради Олександр Бризецький.

«У травні 2010 року на сесії міськради було прийнято рішення, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста, – розповідає Олександр Федорович. – Ця документація необхідна як для здійснення податкових платежів за користування землями, так і для оформлення різних цивільно-правових актів: продажу, обміну тощо. Базова вартість земель міста склала 240 гривень за метр квадратний. Відповідно й податок на землю, що становить 1 відсоток базової вартості, вийшов на рівень 2 гривень 40 копійок. Якщо порівнювати базову вартість землі, розраховану під час попередньої грошової оцінки 2004 року, то різниця виходить вельми значна – раніше податок становив 83 копійки. Чому відбулося зростання? Нормативна грошова оцінка земель залежить у першу чергу від інфраструктури міста. Тобто враховуються довжина доріг, розвиненість транспортної системи, кількість місць у лікарнях та освітніх закладах. З 2004 року інфраструктуру Кривого Рогу було значно покращено. До того ж, зріс рівень заробітної платні, пенсій тощо. Тим не менш, влада розуміла, що різке зростання розміру податку на землю може тяжко відобразитись не тільки на великому, але й на середньому та особливо – малому бізнесі. Тому було прийнято зважене рішення: впровадження нової грошової оцінки земель здійснювати в три етапи. На першому етапі базову ціну за метр квадратний було встановлено на рівні 1 гривні 50 копійок. Якщо взяти до уваги, що за час дії попередньої грошової оцінки проводилась індексація та ціна за метр квадратний уже складала більше 100 гривень, то можна впевнено казати, що таке зростання було обґрунтованим та посильним для кожного».

Проте вже через чотири місяці після впровадження нової грошової оцінки землі група підприємців (з яких, до речі, половина взагалі не мала відношення до землекористування) звернулася до суду з позовом щодо скасування рішення міськради. Суд першої інстанції позив відхилив, але ця судова ухвала була оскаржена в Дніпропетровському апеляційному адміністративному суді, який у листопаді 2011 року визнав рішення міськради не чинним. У свою чергу, міськрада звернулася до Вищого апеляційного суду України, дія рішення обласного суду була призупинена. Таким чином грошова оцінка земель 2010 року діяла до 11 грудня минулого року – саме в цей день Вищий апеляційний суд припинив дію рішення про грошову оцінку на майбутній період.

Виникла правова колізія: починається новий бюджетний рік, отже, всі розрахунки з бюджету було зроблено на підставі старої грошової оцінки землі. Та й Податковий кодекс вимагає, щоб зміни структури чи розміру податків затверджувались не пізніше 15 липня року, що передує бюджетному періоду. Якщо суд скасував рішення міськ­ради на майбутній період, то яким чином його виконувати? За роз’ясненнями звернулися до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, адже невизначеність є родючим підґрунтям для поширення пліток та коментарів невповноважених та некомпетентних «експертів», котрі навіть заявили про повернення до грошової оцінки 2004 року (термін дії якої закінчився за законом).

У роз’ясненні від 26 лютого 2013 року Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд наголосив, що дія рішення Криворізької міської ради від 14 травня 2010 року №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» може бути припинена тільки на бюджетний період 2014 року. Тобто в 2013 році сплата податків за землю буде відбуватись на тих же умовах, як і рік тому. Але вже з 2014 року в Кривому Розі, скоріше за все, може набрати чинності порядок сплати за землю за вимогами Податкового кодексу, відповідно до якого ставка податку за земельні ділянки для населених пунктів обласного значення, яким є місто Кривий Ріг, з чисельністю населення від 500 до 1000 тисяч осіб, буде дорівнювати 7 гривень 5 копійок за 1 квадратний метр (для порівняння – за рішенням міської ради від 14.05.2010 №3884 ставка податку на поточний період складає 1,50 грн. за 1 кв. м). Кому зробила краще ініціативна група підприємців – невідомо, адже при застосуванні вимог Податкового кодексу не враховується містобудівна цінність земельної ділянки. Попередні розрахунки доводять, що від застосування такого підходу найбільш постраждають великі підприємства, де сплата за землю зросте в 3 і більше разів.

«Треба робити нову грошову оцінку, – каже Олександр Бризецький. – Рішення про це вже прийнято, отже, чекаємо тендерних процедур. Відразу скажу, що нова вартість квадратного метра землі буде в межах 240-320 гривень. Але навіть якщо доведеться керуватись вимогами Податкового кодексу зі ставкою податку 7,05 гривні за 1 квадратний метр, міськрада має повноваження відрегулювати розмір ставки податку, застосовуючи понижуючі коефіцієнти».

Андрей Михейченко, Червоний гірник".

4 коментаря

Останні записи в блогах