Стрес? Борітеся – поборете!

автор
Записів: 86
Дата запису: 24.04.2014
Комментарів: 0

Напружена соціально-політична ситуація в країні, військова агресія сусідньої держави спричиняють чимало психологічних проблем: тримають нас у стані депресії і тривоги. Постійні стреси провокують невротичні стани і пробуджують агресивні настрої. У нашому місті створено безкоштовну психологічну службу, яку очолює психолог, директор екомистецького простору «Скриня», член «Об’єднання відповідальних громадян» Світлана Мокрякова.

Я поцікавилась у Світлани, з якими проблемами люди найчастіше звертаються до цієї служби.

– У зв’язку з подіями останніх місяців у країні, одним з найважливіших завдань стало збереження психологічного здоров'я населення, – переконана психолог. – Почастішали звернення з приводу безсоння, збудженого нервового стану, відчаю, бажання «щось-робити-не-знаю-що», страху за себе і близьких, конфліктів з родичами на політичному грунті, постстресових станів після участі в активних революційних діях. Один із психологів нашої служби, Герман Козіонов, виїжджав у Тернопіль до пораненого криворіжця-майданівця, який перебував там на лікуванні в ортопедичному центрі. Досвід спілкування з учасником бойових дій допомагає нам надавати допомогу і тим людям, які пережили події біля телевізора чи монітора.

«Тихий убивця»

Психологи прогнозують: часом розквіту душевних проблем як наслідків стресу, пережитого нами за ці місяці, стане літо 2014 року. І пік негараздів може наступити вже в червні. Треба знати, що стрес має двобічну природу. З одного боку, це необхідний для розвитку і руху чинник, який спонукає нас щось робити, вирішувати проблеми. Але з іншого боку, він є «тихим убивцею», виснажує і приховано впливає на весь організм. Проблеми зі здоров'ям з'являються, коли після мобілізації сил організму не настає його природне розслаблення. У цьому випадку те, що дозволило нам з успіхом подолати перешкоди, стає небезпечним для нас самих.

***

Перші ознаки стресу – це емоційне збудження, підвищений кров’яний тиск, прискорення пульсу й дихання, сухість у роті, гусяча шкіра, холодний піт, головний біль, постійне напруження деяких груп м’язів (особливо плечей, шиї, лоба, щік). Якщо в перенапруженому організмі не настане заспокоєння, то поступово починають давати збій ослаблені органи. Не буду вас лякати, якими захворюваннями загрожує постійне перебування в стресі. Краще поговоримо про «рятівні» методи усунення напруги.

Хоч алюром, хоч галопом

Пам’ятайте про рух і свіже повітря! Рух – це прояв життя. Немає руху - приходить смерть. Не дозволяйте ЗМІ щоденно «вбивати» вас потоком інформації, тікайте в парк, до річки, візьміть участь у прибиранні, розчищенні довкілля. Продемонструйте собі самому, що ви досить живі, щоб рухатися. І робіть це з задоволенням.

Варто згадати і про спорт. У здоровому тілі - здоровий дух. А здорове тіло всім нам потрібне під час кризи. Стадіони можна відвідувати безкоштовно, в басейнах плата символічна. Якщо ж хочеться чогось серйозного - саме час записатися до секції єдиноборств чи до футбольної команди, а ще краще – організувати її для дітлахів. Звичайно ж, згадайте про захоплення! Хобі перетворює нас із біомаси в індивідуальність. Важливо любити щось іще, окрім телевізора та обговорення новин. Відвідайте театр, виставковий зал або кінотеатр, принесіть і прочитайте в нашому клубі «Скриня» давно написані «у стіл» вірші. Врешті, вирощуйте квіти і вчіть мови – займіться тим, що так давно відкладали. Не забувайте про спілкування з друзями! І щоб не придбати собі новий стрес, не чіпайте ваших політичних опонентів, бо кожному дорогі його особисті переконання. Знаходьте однодумців і спілкуйтеся з ними. Зараз з’явилося багато спільнот, які закликають до позитивного й активного сприйняття дійсності. Приміром, у Кривому Розі існує «Об’єднання відповідальних громадян», де криворіжців запрошують брати участь в реалізації неполітичних громадських ініціатив (http://vk.com/ovgkr).

Смійтесь без причини!

Прекрасний засіб позбутися стресу – сміх. Виходить у вас висміювати те, що для вас є болючим? Ура вам! Вдалося розсмішити при цьому друзів? Ура вам тричі! А хто на цей час вже забув про інтимне життя, підніміть руку? Вийдіть з класу і вирушайте виправлятися.

Увага! Ніяких «заїдань» стресу і просиджування за комп'ютером до ранку. Негайно викиньте всі шкідливі продукти з холодильника і налаштовуйтесь на здорове харчування. Спати лягайте вчасно, спіть повноцінно. Ставте перед собою цілі й завдання, в які вірите. Це дуже важливо саме зараз, коли більшість людей дезорієнтована. До невдач ставтесь по-філософськи, як до коригування вашого шляху до мети. Робіть те, що можете. Багато хто кричить: «Я б щось таке зробив, але не знаю що!» Якщо хочеться зробити щось істотне – шукайте людей, які знають, що і як правильно робити.

Важливо! Ставтеся до оточення доброзичливо. Не бійтеся говорити про свої тривоги і турботи: діліться з близькими, відвідуйте психолога. Вам потрібні проблеми з травною системою? Ні? Тож не "ковтайте» ваші переживання. Всі ми люди, і кожен з нас в тому чи іншому випадку потребує допомоги від інших. Допомагайте і приймайте допомогу самі. Найчастіше приймати виявляється складніше. Пізнавайте і приймайте себе з усіма чеснотами та недоліками. Так, ви боїтеся стрибати з парашутом, але при цьому знаєте напам'ять сім повноцінних фраз з риб'ячої мови (!?)

Та наплюйте на той стрес! Лузайте насіння!

Алкоголь, наркотики – фу-фу-фу. Полегшення тимчасове, проте проблем додасться. Хоча як варіант, якщо вже зовсім не знаєте, чим зайнятися – станьте алкоголіком, а потім кидайте всі сили на позбавлення від залежності. Ось вам і шляхетна мета! Релаксації й медитації – це все ваше. У місті ледь не щотижня проводяться курси і семінари з йоги та інших технік роботи з диханням і тілом. Скористайтеся!

Трав’яний чай, меліса, валеріана, хміль. Смачно і корисно! Але не відрами. Ну і, звичайно, багаті магнієм продукти – насіння, гречка, квасоля, горішки. Корисний вплив шоколаду теж ніхто не відміняв.

Складіть список стресових для вас ситуацій. Спробуйте навіть поставити позначки біля перерахованих вище пунктів, які могли б вам допомогти впоратися з вашими внутрішніми ворогами. І вперед із піснею та девізом «Все буде добре!»

Тетяна Дрєєва, "Червоний гірник".

0 коментарів

Останні записи в блогах