За досвідом – у польське підземелля

автор
Записів: 86
Дата запису: 30.07.2013
Комментарів: 3

«ЧГ» вже неодноразово розповідав нашим читачам про Інститут розвитку міста Кривого Рогу та один із провідних напрямків його діяльності – розвиток промислового туризму. Цей вектор нині набирає все більшої потужності: не так давно працівники криворізького інституту вивчали досвід польських колег.

Наша делегація у складі директора інституту Андрія Нагорного, керівника відділу промислового туризму Вікторії Пацюк та інженера-аналітика Володимира Казакова відвідала польське місто Забже. Криворізькі фахівці взяли участь у 10-й ювілейній Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій проблемі використання індустріальної спадщини в культурному туризмі. Загалом на конференцію з’їхались понад 100 учасників із країн, де промисловий туризм активно розвивається, – Німеччини, Іспанії, Польщі, Чехії, Франції, Словаччини, Бельгії, Італії, Туреччини і Перу.

Людей подивитись і себе показати

Свої доповіді на форумі представили управлінці і авторитетні експерти туристичної сфери: були висвітлені питання щодо новітніх тенденцій у розвитку промислового туризму та представлений досвід залучення до туризму об’єктів індустріальної спадщини європейських країн. Особливо корисною була інформація про реконструкцію та реставрацію об’єктів промисловості для туристичної діяльності в країнах колишнього соціалістичного табору, де існувала подібна до нашої країни економічна система. У процесі роботи наукового форуму працівники інституту спілкувались з провідними європейськими фахівцями, вели перемовини про спів­працю.

На фото: Презентація туристичних можливостей Кривого Рогу на туристичній виставці

Туристичні принади нашого міста були вигідно представлені на 5-й Міжнародній туристичній виставці серед 70 експозицій із 13 країн. Потенціал Кривого Рогу працівники відділу промислового туризму презентували у тематичних буклетах і банерах: «Кривий Ріг – столиця індустріального туризму України», «Індустріальна спадщина Криворіжжя», «Гірничопромислові ландшафти Кривого Рогу», «Сім індустріальних чудес Кривого Рогу». Родзинкою заходу стали промислові екскурсії на виробничі об’єкти.

У штреках польського підземелля

Незабутніми враженнями після відвідування кам’яновугільної шахти «Гві­до» з нами поділилась Вікторія Пацюк:

– Шахта «Гвідо» Верхньосилезького кам’я­новугільного басейну була заснована в 1856 році графом Гвідо Хенцклем фон Доннерсмарцком. У 1928 році підприємство почало працювати в режимі дослідної шахти M-300, а в 1982-му тут був відкритий музей-заповідник. Маршрут екскурсії пролягає через виробітки і коридори підземелля довжиною в декілька сотень метрів. На поверхні біля шахти туристи збираються довкола типової білетної каси, де можна купити білет відповідно до запитів та інте­ресів екскурсантів. Туристи отримують захисні каски, відвідують кафе і лавки, де продаються різноманітні тематичні сувеніри. На подвір’ї шахти серед експонатів можна побачити макети робочих агрегатів, гірничі механізми та устаткування. Перший об’єкт, який впадає в очі, – копер, збудований в 1931 році. Нині він вже сталевий, а до 1888 року був цілковито дерев’яним.

Казки шльонського ґурника

Відвідувачів «Гвідо» опускають на глибину 320 метрів. Екскурсанти опускаються під землю зі швидкістю 4 м/с. Кабіна закріплена на сталевих канатах довжиною 980 метрів.

На фото: Наукова конференція, присвячера використанню індустріальної спадщини в туризмі

 Кліть 3-поверхова, максимально вміщує 24 людини. Швидкість опускання не така висока, як у діючих шахтах, і тим не менше, спуск відбувається швидко і в доволі незвичній обстановці, що й забезпечує незабутні враження від спуску в надра Землі. На глибині туристів зустрічає справжній «шльонський ґурник» – екскурсовод, який упродовж 3-х годин водить відвідувачів по штольнях. У деяких з них доводиться буквально лізти повзком. Ствол шахти (перетин діаметром 4 м) оснащений вихлопною машиною, виготовленою в Берліні в 1927 році, яка перевозить туристів на рівнях 170 і
320 м під землею.

Під час екскурсії туристам показують частину підземних горизонтів – галерей, де встановлено лавки для відпочинку. Особливо вражаючим є вигляд забою, де видобувалося кам’яне вугілля. В минувшину туристів переносять розставлені повсюди різноманітні гірничі агрегати – конвеєри, вагонетки, знаряддя ручної праці, бурильне обладнання, електровози, компресори, автомобіль з рідким азотом і чимало інших предметів. Для того, щоби туристи мали змогу відчути себе справжніми шахтарями, під землею встановлені муляжі гірників, брудних від чорної вугільної сажі. Місцями на шляху екскурсійного маршруту нерідко доводилося низько нагинатися, бути обережним, щоб не вдаритися головою. Яскраві враження забезпечило туристам й екстремальне катання у спеціально обладнаних вагонетках, якими колись шахтарів транспортували під землею. На глибині 170 метрів у шахті знаходиться робоча їдальня. Нині вона функціонує як банкетна зала, де проводять весілля, концерти чи ділові зустрічі. У широких підземних штольнях іноді проводять змагання – забіги на 1000 метрів. Вся територія шахти перетворена на справжній музей під відкритим небом – скансен! Вартість екскурсії залежно від складності і тривалості маршруту коливається від 50 до 90 гривень (в еквіваленті). Наша подорож тривала одну годину і закінчилася вечерею у банкетній залі.

Відвідування цієї шахти-музею наштовхнуло працівників криворізького інституту на перспективну ідею подібного переобладнання однієї з закритих шахт Кривбасу. У ході відрядження їм вдалося не лише отримати цікаву інформацію щодо новітніх тенденцій у розвитку промислового туризму в європейських країнах, а й налагодити контакти з владою міста Забже та провідними туристичними організаціями Польщі. Сподіваємось, цей досвід допоможе нашим фахівцям яскраво та ефективно представляти туристичний продукт рідного міста на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Тетяна Дрєєва, "Червоний гірник".  Фото з архіву інституту

3 коментаря

Останні записи в блогах