Бюджет: готовність до будь-якого розвитку подій

22.12.2014, Економіка
Друкувати

Доки в столиці мудрують над складанням державного бюджету, на місцях доводиться готуватися до розвитку подій за будь-яким сценарієм.

І великою мірою ситуація з міським кошторисом залежить від законотворчої активності парламентарів і того, як дотримуватимуться численних обіцянок, що прозвучали під час двох виборчих кампаній протягом лише одного цього року. Приміром, щодо реальної децентралізації влади та надання більших прав місцевим громадам.

Як розповіла на нещодавній зустрічі з журналістами начальник фінансового управління міськвиконкому Олена Рожко, підготовлено вже два варіанти міського бюджету на 2015 рік. Один з них базується на показниках, доведених Міністерством фінансів ще наприкінці літа. Він, за визначенням керівника управління, дуже песимістичний. Такий кошторис передбачає визначення видатків по делегованих державних повноваженнях — освіта, охорона здоров’я, соціальний захист населення, культура, фізкультура, на підставі формульних розрахунків. Головний мінус такого підходу — вони не забезпечують у повній мірі фінансових потреб. Їх не вистачає навіть на виплату заробітної плати, енергоносії та інші захищені видатки, не кажучи вже про видатки на утримання установ.

- З метою збереження мережі бюджетних установ у такому разі планується залучати на виконання делегованих державних повноважень частину ресурсу з власних повноважень, - розповіла Олена Рожко. - Тобто з тих ресурсів, що ми могли б направити на виконання міських програм.

Водночас, Кривий Ріг може втратити чимало коштів через нещодавню ухвалу Дніпропетровського апеляційного суду щодо сплати податку на землю. І це також, за оцінками головного фінансиста міста, ускладнює процес формування бюджету.

Новації — дають шанс

Інший варіант бюджету розрахований на змінах у податковому та бюджетному кодексах, з урахуванням децентралізації фінансів на місцевому рівні. Такі новації дозволяють місту отримати додатковий фінансовий ресурс. Зокрема, за рахунок податку на доходи фізичних осіб. Нині його залишають місту лише половину від зібраного, в разі прийняття змін — ця частина зросте до 60 відсотків. А це додатково майже 140 мільйонів гривень. Крім того, додатково вводиться акцизний податок на нафтопродукти, тютюнові та алкогольні вироби.

У разі впровадження новацій, зміниться і видаткова частина бюджету. Зокрема, держава практично повністю візьме на себе фінансування видатків на освіту та медицину. Як це буде діяти? За словами Олени Рожко, місто опікуватиметься дитсадками. Держава надає субвенцію на фінансування загальноосвітніх та вечірніх шкіл, інтернатів, медичних закладів. Хоча і тут, звичайно, ще залишаються певні ризики. Приміром, на яких принципах базуватиметься таке державне фінансування. Якщо на соціальних стандартах та нормативах, з урахуванням і зарплати, і харчування, і енергоносіїв — це буде позитивно для місцевого бюджету. Якщо ні, цілком можливі й проблеми в фінансуванні вищезгаданих галузей. «Ми надавали свої пропозиції, обговорювали їх в Асоціації міст України. Всі фінансисти міст країни підтримують необхідність надання субвенцій на соціальних стандартах», – зазначила Олена Рожко.

- Варіант бюджету, який оснований на новаціях та децентралізації, дає нам можливість, за попередніми розрахунками, зберегти те, що напрацьовано в минулі роки, і проводити видатки капітального характеру, - розповідає керівник управління.

Що буде, коли до формування державного бюджету руки у високопосадовців до кінця року так і не дійдуть? І, водночас, не будуть внесені зміни в податковий та бюджетний кодекси? У такому разі, місту доведеться розраховувати лише на одну дванадцяту видатків 2014 року. При цьому, проводити капітальні видатки — забороняється.

- Ми, разом з головними розпорядниками коштів, прораховуємо всі варіанти бюджету, - розповіла Олена Рожко. - Готуємо всі необхідні документи. З тим, аби швидко реагувати на всі зміни, які вносяться в законодавство, і на місцевому рівні зуміти прийняти бюджет своєчасно. Та забезпечити його виконання в подальшому.

А отже, й доводиться фінансистам та головним розпорядникам коштів весь час тримати руку на пульсі подій. Приміром, новина про збільшення вартості енергоносіїв для бюджетних установ – і бюджет потрібно перераховувати, вишукуючи резерви. Тож і говорити про конкретні показники, на думку Олени Рожко, ще зарано. Хоча вже є чітке розуміння: побудований на старій бюджетній базі міський кошторис просто не дасть зберегти все те, що в місті напрацьовано. Будуть новації — буде шанс зберегти та розвиватися Кривому Рогу далі.

Володимир Скіданов, "Червоний гірник".

0 коментарів

Останні записи в блогах