Коли заговорили архівні полиці

08.05.2014, Культура
Друкувати

У книжковому «ефірі» Олександр Мельник тривалий час мовчати не бажає. Тільки-но громадськість міста обговорювала його творчо-пошуковий доробок про знахідки під час археологічних розкопок. І ось нові його суто науково-історичні розвідки.

Мова про книгу Олександра Мельника «Криворожье: в пламени войны (1941-1944)» (Кривий Ріг, видавничий будинок «Діоніс», 2014 р.). У книзі представлено маловідомі документи про події на Криворіжжі в період з 1941 по 1944 роки. Автор за допомогою архівних джерел вводить читача в трагічну обстановку літа сорок першого. Кривбас разом з усією країною став на рейки війни. Сформував дві стрілецькі дивізії, кілька батальйонів народного ополчення, три шпиталі. На сторінках фоліанту подаються таблиці і схеми евакуації промисловості Кривого Рогу. Незважаючи на хаос та безладдя, багато що вдалося вивезти далеко на схід, разом з робітниками та їхніми родинами.

Навіть гітлерівський генерал Гальдер у своїх щоденниках кілька разів згадував Кривий Ріг. Ось один із таких записів: «14 серпня. Війська першої танкової групи (14 моторизований корпус) вийшли на ближні підступи до Кривого Рогу».

Автор книги широко використовує пресу періоду 1941-1944 років. Це результат кропіткої праці Олександра Олександровича в архівах і музеях. І не тільки в межах України. Як бачимо, цей збірник йому допомагала складати Юлія Радзвіл з Відня. Такий союз наук сприяє авторитету видання, значно підвищує науково-історичний рівень.

Окрема глава присвячена добі окупації міста німецько-фашистськими загарбниками. Автор перегорнув тисячі документів, вислухав сотні розповідей очевидців і мовою першоджерел переповів, що коїлося в місті протягом тієї ночі «нового порядку». А світанку не було практично до самого визволення.

Стає відомо, хто є хто під час панування в Кривому Розі свастики. Хто не скорився ворогу, хто став запроданцем, хто прийшов, аби грабувати надра басейну. Можна дізнатися, як німці перейменували головні вулиці міста. Чкалова – Саксаганського, Прикордонна – Сагайдачного. До цього вважалося, що гітлерівці не видобули жодної тонни криворізької руди. А виявляється, дещо фашистам все-таки вдалося видати на-гора і вивезти до заводів рейху. О.Мельник засвідчує це документами.

Визволення Кривого Рогу представлено в книзі цікавими першоджерелами. І з боку тих, хто наступав, і тих, хто не хотів віддавати Червоній Армії рудну перлину України.

Новий доробок краєзнавця Олександра Мельника стане в пригоді всім, кого цікавить історія рідного краю.

 

Володимир Бухтіяров, "Червоний гірник".

0 коментарів

Останні записи в блогах