Найбільше знизилась передплата місцевих видань та іноземної преси

21.02.2014, Економіка
Друкувати

За офіційними результатами передплатної кампанії ДП «Укрпошта» кількість передплачених видань в Україні у 2014 році зменшилася і становить 97,5% до рівня минулого року.

Загалом, як ідеться в оперативних даних передплати, на 2014 рік передплачено 16 330,79 тис. примірників.  Тираж загальнодержавних газет і журналіст знизився на 0,4%, місцевих видань (обласних, міських, міськрайонних і районних газет та журналів) – майже на 6%, а зарубіжної періодики – на 17,7 %.

Серед усієї передплаченої преси найбільшу частку становлять видання загальнодержавної сфери розповсюдження (65,2%), за ними іде місцева преса (34,7%), а  зарубіжних видань передплачено лише 0,1%.

Падіння тиражів періодичної преси експерти пов’язують, зокрема, і з тим, що торік перед початком передплатної кампанії Укрпошта підвищила тарифи на доставку періодики на 45%. Численні звернення медіа-організацій, серед яких і НСЖУ, – не вплинули на ситуацію. Утім, таке підвищення не вплинуло ні на якість послуг, ні на зарплати листонош.

– Незважаючи на безпрецедентне підвищення тарифів, розрахунки Укрпошти з редакціями в цьому році були вкрай погані, – коментує голова Національної спілки журналістів України Олег Наливайко. – Протягом місяця мені доводилось, в так званому ручному режимі займатись поверненням передплатних коштів для багатьох редакцій, хоча за договорами вони мали надійти до 15 січня. Мені не зрозуміло, чому досі не підвищена заробітна плата листоношам, адже саме на це планувалось скерувати кошти від підвищення тарифів на доставку. Листоноші – це, мабуть, останні представники держави, яким відкривають двері у будь-яких міських квартирах і сільських хатах. І одна з причин, чому ми разом з профспілками утримались від публічних заходів тиску на «Укрпошту» після підвищення тарифів, – це підвищення зарплати листоношам. НСЖУ готова підтримати законні вимоги об’єднань листонош про виконання обіцянки керівництва «Укрпошти».

За тими ж офіційними даними Укрпошти, якщо в 2013 році на одну сім’ю припадало 1,10 примірника періодики, то в 2014 році – 1,03. На одного громадянина, відповідно, 0,37 та 0,34.

Як коментує секретар НСЖУ, головний редактор районної газети «Трудова слава» Валерій Горобець, починаючи з 2008 року, коли відбулося перше надзвичайно велике підвищення тарифів на доставку аж на 60% і по сьогоднішній день тарифи зросли в 3,8 раза.

–  І, наскільки мені відомо, «Укрпошта» планує і надалі піднімати тарифи… А це вже далеко не жарти! Ми ж усі розуміємо, що падіння тиражів місцевої преси майже стовідсотково спровоковано саме різким ростом тарифів на доставку. Бо компенсувати додаткові витрати довелось, як завжди, споживачеві, передплатникові. Який, не дивлячись на «неухильний ріст зарплат і пенсій», живе все бідніше і бідніше. І ми добре знаємо, що повернути колись один раз втраченого передплатника дуже важко, іноді неможливо… – зазначає Валерій Горобець.

Така політика підвищення тарифів, за його словами, врешті-решт призведе до знищення місцевої преси. Бо до цієї проблеми додаються ще й такі, як брак вітчизняного паперу нормальної якості, зростання ціни на російський папір і загалом відсутність державної політики в сфері розвитку медіа, інформаційного простору держави, місцевої преси.

0 коментарів

Останні записи в блогах