Об’єднання об’єднує сусідів та гроші

18.11.2014, Комуналка
Друкувати

Тільки шляхом створення ОСББ можна отримати кошти з бюджету на капітальний ремонт будинку.

Поміж людей ще побутує вперта думка, що хтось їм щось винен. Такий висновок можна зробити з численних звернень як до нашої редакції, так і до багатьох інстанцій щодо потреби відремонтувати у багатоповерхівці покрівлю, міжпанельні шви, розводку тепловодопостачання, ліфт, під’їзд тощо. Їх маємо сотні, а інші - тисячі, з благаннями, закликами і навіть погрозами.

Одначе всі ці прохання частіше всього залишаються незадоволеними, адже маємо постулат перший:

Ніхто нікому нічого не винен

Зважаючи на статистичні дані по нашому місту, середній рівень приватизації житлових помешкань у багатоквартирних будинках перевищує показник 95 відсотків, тобто з кожної сотні квартир близько 95 перебувають на праві приватної власності. Хоча вже немало будинків, де 100 відсотків осель є чиєюсь нерухомою власністю.

Для власників не зайвим буде нагадати статтю 10 Закону України від 19 червня 1992 року № 2482-XII «Про приватизацію державного житлового фонду», на підставі якого вони й отримали право власності на квартиру:

«Стаття 10. Утримання приватизованих квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках.

1. Утримання приватизованих квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них.

2. Власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають».

Відповідно до цього та інших законодавчих актів випливає, що власнику квартири належить не лише вона, а й весь будинок на праві спільної власності з іншими власниками квартир. А також ще й те, що всі роботи в будинку виконуються коштом його співвласників, а розмір плати залежить від займаної площі житла. Тож усі обсяги на будинку, у тому числі ремонт покрівлі, швів, труб, ліфтів тощо, мають виконуватись виключно за рахунок власників. Бо це його власність, його будинок, його квартира, і ніхто замість власника за нього не платитиме.

У цьому місці розмови у звертачів часто-густо виникає запитання - а за що ж я тоді, мовляв, плачу за квартиру? При цьому забувається, що вони вносять плату за утримання будинку і прибудинкової території. Саме за утримання, а не за капітальний ремонт чи за реконструкцію, котрі у таких випадках і потрібні. Коли волієте отримати ремонт, то, будь ласка, управителі або інші фірми за угодою із замовником і за договірними цінами виконають усі ваші забаганки, хоч оббити листовим золотом вхід до під’їзду, аби тільки згодні були оплатити виконані обсяги.

Чому так?.. - напевне обуриться читач. Бо це ваш будинок, дійсно ваш і ваших сусідів, і, окрім вас, він не лише нікого не цікавить, а нікому й не потрібний. І якщо навіть провалиться кудись у тартари, то єдине чим, може, хто й поцікавиться - а чи була страховка? Коли й полісу не було, то значить нічого й не було.

Таким ось чином доходимо до постулату другого:

Допоможи собі сам

Гадаємо, що ми вам таки довели, що всі турботи по будинку - це клопоти виключно його мешканців, і нікого більше. А коли зважити на нинішні ціни на роботи та особливо на будівельні матеріали, то проблеми у жильців дуже великі, в усіх розуміннях. Тож хоч замовляйте роботи в управителя, хоч якусь фірму для тієї ж розводки або дірявої покрівлі шукайте, однаково розкошелитися доведеться, причому - з власного гаманця. Хоча одна шпаринка в законодавстві таки є, якою розумні люди вже скористались, а інші ось-ось використають.

Йдеться про законодавство щодо створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), себто формального підтвердження нинішнього фактичного статус-кво. В нормативній документації визначено, що в разі створення на базі багатоквартирного будинку такого об’єднання його мешканці мають право отримати від колишнього балансоутримувача, тобто від держави, кошти на перший капітальний ремонт одного з конструктивних елементів. Інакше кажучи, мешканці збираються, голосують, створюють та реєструють ОСББ, отримують свій будинок на власний баланс - і звертаються до міської влади за грошима на ремонт. Що саме ремонтувати, визначає не хтось там, а саме об’єднання, а коли зовсім просто, то його жильці самостійно. Вирішили, скажімо, що потрібна покрівля, значить буде вона, а коли пристали на думку, що шви усю душу вимотали, то з них роботи і почнуться.

Тож держава виступає в ролі такого собі рятувальника, який кинеться допомагати швидше тому, хто ще борсається й намагається виплисти, аніж тому, хто склав руки і потонув скоріше, ніж прибула допомога.

Бачимо у ваших очах вираз недовіри, а тому оголошуємо постулат третій:

Півтораста - не межа

Так ось, продовжуємо про вдумливих людей, які знають закони і вміють ними користуватися: нині в місті діє вже півтораста ОСББ, точніше - 153, левова частка з яких вже отримали або одержують нині бюджетні кошти на ремонти конструктивних елементів. І суми чималенькі - і сто тисяч, і сто п’ятдесят тисяч, і навіть більше, бо все, як зазначалося, залежить від потреби ремонту, який вартує різних грошей. Приміром, капремонт покрівлі на 60-квартирній «хрущовці» коштує близько 120 тисяч, тобто по дві тисячі з квартири! Це де ж такі гроші взяти? Розумні люди їх одержують з бюджету, не спустошуючи власної кишені, натомість ще й отримуючи відремонтовану покрівлю з гарантією.

- У нашому місті вже не перший рік діє рішення міськради №860 від 29.12.2012 р. «Про затвердження Програми підтримки об’єднань співвласників багатоквартирного будинку в м. Кривому Розі на 2012-2016 роки», - пояснює начальник управління благоустрою та житлової політики виконкому міськради Олександр Катриченко. - Відповідно до нього впродовж 2012-2013 років уже профінансовано ремонти 89 ОСББ, які прийняли свої будинки на власний баланс. Цьогоріч на 40 таких багатоповерхівках роботи вже завершено, у 18 обсяги тривають, а 14 перебувають на стадії укладення відповідних договорів. У переважній більшості роботи проводяться на покрівлях - це майже 40 відсотків від усіх замовлень, а також на інженерних мережах, на електропроводці, на міжпанельних швах тощо. А в одному об’єднанні - по вулиці Добролюбова, 4 - в рамках виконання Програми нещодавно навіть було замінено два ліфти на сучасні.

Щодо цього хочу підкреслили головне, - продовжує фахівець. - А саме те, що ОСББ - це не форма власності, як хтось помилково вважає, а форма управління будинком. Бо квартири в об’єднанні лишаються власністю їхніх господарів, натомість на відміну від звичайного у такому будинку мешканець дійсно впливає на процес управління, беручи особисту участь у вирішенні всіх питань його діяльності.

Ось така думка спеціаліста. Але журналістська етика формальним словам вимагає підтвердження фактичними діями. У цьому доходимо до постулату четвертого:

Це зовсім не страшно

Задля фактичності зібраних відомостей і через в’їдливість особистої натури автор цих рядків ледь не впав з даху, та ще й забруднився у підвалі. Це сталося у двох будинках - по вул. Косіора, 89 та на вул. Димитрова, 112, в яких діють ОСББ і де нині завершуються роботи по капітальному ремонту відповідно м’якої покрівлі та підвальної розводки теплопостачання. Побачив на власні очі й через фотооб’єктив, оцінив і трохи навіть позаздрив мешканцям цих зовні звичайнісіньких «хрущовок», у яких живуть справді розумні люди.

- Раніше поміняли труби на холодну воду, невдовзі мінятимемо й на гарячу, а зараз нам покрівлю міняють, - розповідає мешканка вул. Косіора, 89 Алла Чигрин. - І дуже дякуємо, що нас не забувають, навіть незважаючи на непросту ситуацію в Україні. Нам не обіцяють, як мовиться, золоті гори, але по мірі сил допомагають. Тож можу сказати чесно: нехай усі переходять до ОСББ, це зовсім не страшно.

- Хоч ми вже зуміли багато чого зробити, та внесок, або як його зазвичай звуть — квартплата, становить усього 1,70 грн./м2, - долучається до розмови голова об’єднання по вул. Димитрова, 112 Людмила Кульбакова. - За ці гроші утеплили цоколь будинку, а значить і підвалу та квартир перших поверхів. А за рахунок бюджетних коштів нині завершується капітальний ремонт підвальної розводки теплопостачання, завдяки чому наші мешканці зекономили 130 тисяч гривень. Для такого невеличкого будинку, як наш, це дуже суттєва сума.

Постулат останній, післямовний

Коли розібратись, то створити ОСББ не так уже й важко, тим паче маючи нормативно-документальну підтримку як з боку УБЖП (тел. 74-42-10 в робочі дні з 8.30 до 17.00), так і міської асоціації ОСББ «Кривбас Добробут» (телефон 401-03-26 у робочі дні з 10.00 до 17.00). Набагато складніше знайти порозуміння щодо самого факту існування ОСББ у вашому будинку з щонайменше половиною сусідів, адже створити об’єднання можна при умові, що «за» будуть 50% власників квартир плюс один.

Довести потребу цього є головним завданням того, хто самотужки або з допомогою наведених постулатів усвідомив, що на когось нині сподіватись марно і все залежить виключно від тебе самого і твоїх сусідів.

Е. МІСЦЕВИЙ, "Червоний гірник".

Фото автора

0 коментарів

Останні записи в блогах