Підводні рифи мораторію на перевірки

20.03.2015, Економіка
Друкувати

З серпня 2014 року відповідно до змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» для контролюючих органів було введено мораторій на проведення перевірок підприємств усіх форм власності.

Таким чином, спеціалісти з охорони праці зараз працюють в умовах обмеження контролюючих функцій. Про наслідки та результати дії мораторію на прес-конференції, котра відбулася на шахті «Ювілейна» підприємства «Євраз Суха Балка», відверто розповів начальник Криворізького гірничопромислового територіального управління Костянтин Корольов.

Рівень травматизму зріс

У минулому році на підприємствах, піднаглядних Криворізькому гірпромнагляду, на виробництві травмовано 257 працівників, зі смертельним наслідком – 16. Що стосується підприємств Кривого Рогу, то загальна кількість травмованих становить 151 особу, в тому числі 11 осіб – смертельно. За підсумками 2014 року зменшився рівень травматизму в гірничорудній та нерудній промисловості – 180 випадків проти 214 у 2013 році, в будівництві та промисловості будматеріалів – 11 випадків (25 у 2013 році), машинобудуванні – 10 випадків (13 у 2013 році). Разом з тим по теруправлінню зріс рівень травматизму в металургії – зафіксовано 40 травмованих, тоді як у 2013 році цей показник становив 37 випадків. Суттєво збільшилась кількість нещасних випадків на автодорожньому транспорті.

Людський фактор

Серед причин травмування почастішали саме технічні, тобто зношеність устаткування, котра сягає навіть 90%. Адже власники не інвестують кошти на технічне переоснащення своїх підприємств. Та, як і в попередні роки, основними причинами нещасних випадків залишаються організаційні питання. Тобто це недотримання вимог інструкцій з охорони праці, відсутність інструктажу або медичного огляду, неналежне виконання службових обов’язків, порушення правил безпеки руху. Іншими словами, в більшості випадків причина травматизму – людський фактор.

Зв'язані руки

До таких негативних проявів, на думку Костянтина Корольова, в деякій мірі призвів запроваджений у серпні 2014 року мораторій на роботу контролюючих органів. Адже в умовах мораторію, коли практично всі планові перевірки відмінили, у контролюючих органів залишили лише можливість перевіряти підприємства за проханням власника або за дозволом Кабінету Міністрів. Більше того, останнім часом спостерігається тенденція, що в зв’язку з відсутністю планового державного контролю деякі недобропорядні роботодавці всіляко намагаються приховати випадки виробничого травматизму. Та в умовах мораторію у теруправління немає можливості оперативно реагувати на такі сигнали. Чому? Відповідь спеціаліста невтішна: «Планові перевірки, котрі відмінили мораторієм, складали 60% об'єму роботи Держгірпромнагляду. Таким чином, з наявних 89 співробітників працює лише 20% — 15-16 інспекторів. Усі інші співробітники знаходяться у вимушених відпустках за власний рахунок».

Тривожні «дзвіночки»

Окрім того, згідно з аналізом актів про нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, відмічається декілька тривожних тенденцій. По-перше, це низька якість проведення розслідувань. По-друге, досить часто вся відповідальність за нещасний випадок перекладається на потерпілого. По-третє, іноді причини нещасного випадку визначено невірно або не в повному обсязі. Та головне – час від часу розплановані заходи мають формальний характер та усувають не всі причини настання нещасного випадку.

Порозуміння немає

І наразі ситуація тільки сприяє цьому – з 1 січня 2015 року дію мораторію подовжили ще на півроку.

Отож, з метою попередження подальшого погіршення ситуації щодо дотримання норм законодавства про охорону праці керівництво Криворізького гірпромнагляду звернулося до Кабінету Міністрів з проханням переглянути строки та умови мораторію. «Нам запропонували підготувати письмовий аналіз з визначенням найбільш травмонебезпечних об’єктів по нашому теруправлінню. Ми це зробили, лист направили. У відповідь – «ні». Потім звертались з проханням проводити перевірки по конкретних заявах від працівників того чи іншого підприємства. Також отримали відмову. Основний посил мораторію – контролюючі органи не повинні заважати розвитку підприємництва. Але ж Держгірпромнагляд не контролює ані малий, ані середній бізнес», - наголосив Костянтин Корольов.

Та попри складнощі й подальшу реорганізацію працівники Держгірпромнагляду продовжують працювати і свої зусилля спрямовують передусім на пропаганду безпечних умов праці.

Світлана НІКІТІНА.

 

0 коментарів

Останні записи в блогах