Реконструйований меморіальний знак у Тернівському районі Кривого Рогу

19.02.2015, Культура
Друкувати

О, якби камінь міг заговорити, тоді б не залишались досі безкарними ті вандали, які наприкінці 2014 р. розбили вщент меморіальну дошку, встановлену в Тернівському районі 4 роки тому в рамках проекту «Вдячність поколінь».

Вона була прикріплена до вийнятої з Глеюватського кар’єру залізорудної брили, що уособлювала крицеву силу духу народних месників, членів підпільної групи опору «Червоногвардієць» на чолі з Миколою Гриньовим та Миколою Мазикіним. Група діяла на руднику ім. Рози Люксембург у роки окупації Кривбасу німецько-фашистськими загарбниками (1942-1944).

Спочатку до «Червоногвардійця» входило 17 підпільників. Вони вели розвідку в тилу ворога, розклеювали листівки, рятували молодь від вивезення на примусові роботи до Німеччини, звільняли військовополонених. З другої половини 1943 р. на базі підпільної групи було утворено партизанський загін, що складався з 50 чоловік, а на початок 1944 року налічував 130 бійців. Загін здійснив рейд до Чорного лісу, що в Знам’янському районі Кіровоградської області, брав участь у звільненні селищ Новоіванівка, Коломійцеве, Зелений Гай. У складі спецзагону Аркадія Шурупова вони рятували Кресівську греблю тощо. Весною 1942 р. підпільниця Таїсія Буряченко потрапила до рук гестапо і після нелюдських тортур була повішена. Нині її іменем названа одна з міських вулиць, встановлена меморіальна дошка на приміщенні школи №37, де навчалася народна месниця. Імена підпільників Миколи Гриньова, Миколи Мазикіна, Таїсії Буряченко, Миколи Грабового та інших червоногвардійців і були увічнені на зруйнованій вандалами меморіальній дошці пам’ятного знака.

Втім, розтрощивши дошку, вандали не зможуть зруйнувати спогади ветеранів Великої Вітчизняної, які днями прийшли на мітинг до реконструйованого меморіального знака, щоб вшанувати пам’ять про своїх мужніх земляків – підпільників групи «Червоногвардієць». Серед почесних гостей мітингу також - народний депутат України Костянтин Павлов, генеральний директор ПАТ «ПівнГЗК» Андрій Левіцький, голова Тернівської районної ради ветеранів Віктор Бурдієнко, заступник голови міської ветеранської організації Валентина Поліщук.

- Героїчна боротьба нашого народу проти фашизму в роки Великої Вітчизняної війни навічно вписана в книгу народної пам’яті. І через те в тисяч криворіжців, думаю, защеміло серце, коли рука вандала піднялась на нашу святиню, - сказав, звертаючись до ветеранів та всіх присутніх, Костянтин Павлов. – Дуже сумніваюсь, що у тих молодчиків, які вночі розбивали меморіальну дошку, обливали фарбою пам’ятний знак, вистачить сміливості й мужності відкрито подивитися вам у вічі. Ми поновили зруйноване і надалі продовжуватимемо масштабний проект «Вдячність поколінь», започаткований свого часу нашим відомим земляком Олександром Вілкулом. Наше головне завдання - не допустити переписування сторінок історії, зробити все для того, щоб такі святині, як цей меморіальний знак, залишалися взірцями героїзму і подвигу наших земляків і для нас, і для багатьох наступних поколінь. Час політичних баталій рано чи пізно закінчиться, і ми збудуємо нашу мирну, спокійну, незалежну Україну. У переддень 71-ї річниці визволення нашого міста найперше бажаю всім нам миру, спокою в державі, спокою в рідному місті, спокою в кожному серці. Хай Бог береже Україну!

Хвилиною мовчання учасники мітингу вшанували пам’ять героїв, які віддали життя за Вітчизну. До підніжжя відновленого знака на меморіальну дошку з іменами героїв-підпільників лягають живі квіти від ветеранів війни, які здобули перемогу над фашизмом, від юних школярів КЗШ №37, яким далі нести цю естафету подвигу людського духу, від почесних гостей...

Мотрона Панова, "Червоний гірник".

Фото Станіслава Лебедінського

 

0 коментарів

Останні записи в блогах