Вагітні ВІЛ-інфіковані жінки народжують здорових немовлят

14.07.2014, Медицина
Друкувати

До комунального закладу «Криворізький перинатальний центр зі стаціонаром» ДОР» прибули представники фонду Клінтона.

У рамках проекту «Профілактика передачі ВІЛ-інфекцій від матері до дитини в наркозалежних вагітних жінок та покращення показників здоров’я їхніх дітей» відбулась інформаційна зустріч із мультидисциплінарною командою та представниками соціальних служб нашого міста.

– Міжнародний фонд колишнього президента США працює, щоб покращити та надати широкий спектр послуг у сфері громадського здоров’я, насамперед хворим на ВІЛ/СНІД, а також наркозалежним людям, тим, які мають туберкульоз, - говорить менеджер міжнародного благодійного фонду Клінтона Леонід Власенко. – Фонд діє в багатьох країнах світу, в Європі – лише в Україні. Основні кошти виділяє наш благодійник – фонд Олени Пінчук, який підписав меморандум із фондом Клінтона. Гроші витрачаються на людей з вразливих груп. Тобто тих, хто вживає наркотики і має великий ризик інфікуватися ВІЛ/СНІД, захворіти на туберкульоз…

– Проводимо в цьому напрямку велику роботу. Надаємо швидкі тести, замісну терапію, інші послуги. Один із проектів, який виконуємо у співробітництві з ЮНІСЕФ, теж націлений на роботу з вразливою групою населення. Це, зокрема, покращення показників народжуваності дітей від наркозалежних жінок. А також профілактика передачі ВІЛ-інфекції вертикальним шляхом, тобто від матері до дитини. Коли налагодити ефективні програми, що також діють в Україні, то можна суттєво знизити показники. Майже зі стовідсотковою гарантією. Якщо ВІЛ-інфікована жінка буде своєчасно приймати антиретровірусне лікування (або жінка, яка має якісь проблеми з ризикованою поведінкою), то дитина, котра народиться, буде повністю здорова. Іншими словами, не ВІЛ-інфікована. Та розвиток таких програм у нас супроводжується кількома проблемами. Ситуацію, в яку потрапляє жінка, треба відслідковувати в кількох напрямках. А саме: це служба ВІЛ/СНІД, наркослужба, замісна терапія, антиретровірусна терапія, фтизіатрична (туберкульозна) служба. І, звісно, служба з супроводу такої вагітності. У нас спеціалізована медицина, і треба налагодити таке співробітництво в багатьох напрямках. І фонд Клінтона, і фонд ЮНІСЕФ реалізують такий проект, спрямований на те, щоб відпрацювати таку схему взаємодії, де долучаються не лише медичні фахівці, але й соціальні служби, неурядові організації, котрі мають вихід на цих наркозалежних жінок, контактують з ними. І вже на етапі вагітності вони їх включають у програму. Тобто жінки можуть отримати послуги.

- Які саме, Леоніде Віталійовичу?

- Це може бути супровід, надання антиретровірусної терапії, деяких медикаментів чи засобів. Для того, щоб вагітність проходила більш нормально й дитя народилося здоровим фізично. В цьому плані ми співпрацюємо з Криворізьким перинатальним центром на міському рівні. Створили декілька мультидисциплінарних команд на рівні первинної ланки, а також перинатального центру. Така команда опікується цими жінками в тісній співпраці з неурядовими організаціями та службами. На цей час у нас 14 жінок на рік, з ними працюємо. Деякі вже народили діток, і ми відслідковуємо всі показники.

- Проект фонду Клінтона в Україні реалізується, очевидно, не тільки в Кривому Розі?

- У Києві, Дніпропетровську, Полтаві. На сьогодні вже понад 250 жінок потрапили до цього проекту й отримують цю послугу. Планується, що на базі цього пілотного проекту (а ініціатива підтримана МОЗ України) буде видано спеціальний наказ, згідно з яким цей проект відслідковуватиметься, аналізуватиметься на рівні держави. Це поліпшить роботу в цьому напрямку. Чекаємо аналізу й думаємо, що в кінці поточного року будуть уже якісь кроки на державному рівні. Будемо моніторити ситуацію, пов’язану з жінками, – їхню вагітність та пологи. Вже потім надамо статус – чи здорове дитя через 18 місяців, чи ні? Після цього вже громадський орган має опікуватись соціальними аспектами – це, безперечно, інша проблема, пов’язана з бідністю, наркозалежністю, екологією. У Кривому Розі ми не вперше: співпрацюємо з міським управлінням охорони здоров'я, керівниками пологових будинків, лікарями. Вже, до речі, були в Інгульці, де співпрацювали з представниками первинної медичної ланки, щоб жінкам було зручніше.

- Хто перебуває у мультидисциплінарній команді?

- Це нарколог, лікар-гінеколог, неонатолог (він слідкує за здоров'ям дитини після народження), соціальний працівник із неурядової організації. У вашому місті діють «Громадське здоров'я», «Наше майбутнє», мережа людей, що живуть з ВІЛ/ СНІД. Вони знають цих людей, мають довірливі стосунки з нашою цільовою групою. Вміють вмотивовувати жінок, аби ті займались своїм здоров'ям. Ми реалізовуємо цей проект уже 3 роки, в Кривому Розі – лише рік. У вас є великі програми замісної терапії. Людина, яка тривалий час приймає антиретровісну терапію, ліки, має цілком нормальний імунітет.

- Базою для пілотного проекту, який прийнято ще торік, є наш перинатальний центр, - пояснює головний спеціаліст відділу з лікувально-профілактичної допомоги управління охорони здоров'я міськвиконкому Тетяна Желязкова. – Його смисл полягає в тому, щоб такі жінки народжували здоровеньких діточок. Оскільки це дійсно медико-соціальна проблема, навіть більше соціальна, то створено мультидисциплінарні команди. Є така проблема: раніше деякі жінки не були на диспансерному обліку в акушера-гінеколога, не проходили антиретровірусну терапію, котра дає можливість народити дитину здоровою. Тому мали понад 27, а пізніше — 14 процентів передачі ВІЛ-інфекції вертикальним способом. Наша мрія – щоб ця цифра дорівнювала нулю. Все для цього робимо. Із 14 клієнтів нашого проекту вже 11 народили: всі немовлята здорові. Поки що про якісь глобальні результати говорити зарано, та на міському рівні це гарний показник за неповний рік роботи.

- У нашому місті сьогодні чимало переселенців із буремного сходу країни. Чи є серед них вагітні жінки?

- Так. Близько 10 з них мають народити вже у Кривому Розі. Всі взяті на облік. Наші пологові відділення готові надати їм необхідну допомогу. Прийняти пологи, доглядати за матерями та їхніми немовлятами, як і належить. Головне, щоб вони з'явились на світ здоровими й матері почувалися добре. Для цього створимо всі умови.

Віталій Ткачук, "Червоний гірник".

 

0 коментарів
ТОП-5 ЗА ТИЖДЕНЬ
  • Новини
  • Блоги

      Останні записи в блогах