Відкриваючи марсіанські пейзажі Кривого Рогу

30.07.2014, Події
Друкувати

Вам здається, що ви знаєте наше рідне місто вздовж і впоперек? Повірте, Кривий Ріг – це не лише житлові масиви та шахти, це ще й унікальні техногенні ландшафти, зазвичай приховані від очей більшості мешканців.

Саме в пошуках цих незвіданих куточків Кривбасу 27 липня 2014 року понад 70 велолюбителів міста зібралися разом і здійснили незабутню подорож марсіанськими краєвидами Кривого Рогу.

Організаторами велоекскурсії виступили КП «Інститут розвитку міста», громадські організації «Команда «Адреналін» та «Велокривбас».

Чому саме марсіанськими? Уявіть, що ви потрапляєте у місцевість, де все вкрито червоним пилом залізної руди – дороги, будівлі, трава, дерева і навіть ви самі, прогулюючись тут, поступово набуваєте червоного відтінку. Поволі помічаєте, що прощаєтеся з білими кросівками, а колеса велосипеда все чіткіше профарбовуються теракотовим кольором. Ось такий він – Марс у Кривому Розі.

Учасниками екскурсії здебільшого були молоді хлопці та чоловіки, невелика кількість дівчат і навіть двоє малюків – хлопчик 6-ти років, котрий самотужки долав шлях на своєму велосипеді, та хлопчик років 3-4-х, якого віз тато.

Що ж до об’єктів екскурсійного маршруту, то це розмаїття відвалів, провалів, кар’єрів та залишків надшахтних споруд.

Стартувала колонна велосипедистів від скверу на вулиці Світлогірській і рушила до шахти імені Петровського та Дніпропетровської-Комсомольської №2. Напівзруйновані покинуті будівлі, наче привиди давно минулих літ, нагадували про часи, коли тут вирувало робітниче життя.

Екскурсанти робили фото на пам’ять на фоні червоних стовпів та стін стволів шахт, заходили всередину і з цікавістю оглядалися навкруги. Масштабні споруди в яскравому забарвленні вражали і подекуди здавалися декораціями комп’ютерної гри «Сталкер».

Погода виявилася не надто сприятливою для велоекскурсії – термометр зашкалював на позначці +35, чим інколи робив поїздку нестерпною, але драйв велосипедистів та запаси питної води істотно пом’якшували становище.

Серед найбільш яскравих об’єктів екскурсії – фамільний склеп поміщиків Галковських (перші господарі рудника) та залишки «Галковського» кладовища, де місцями збереглися надгробки. Колишнє кладовище є одним з районів формування тафальних ландшафтів, що піднімає історичну цінність даної території.

Дивовижна панорама відкрилася перед очима велосипедистів біля провальної лійки «Чаша», що утворилася на початку 1980-х років унаслідок обвалу виробленого горизонту. На дні «Чаші» - невеличке мальовниче озеро, обрамлене густим очеретом. Коли з’явилася тут вода й утворилося озеро – точно не відомо.

Екскурсанти відвідали кар’єр «Південний» ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та кар’єр «Північний» ГЗК ММК ім. Ілліча «Укрмеханобр» (саме з цього кар’єру розпочався видобуток залізної руди на Криворіжжі в 1881 році за сприяння Олександра Поля).

Побували велолюбителі навіть у штольні, де проводилася ломка аспідного сланцю. До речі, розміри штольні досить вражаючі – довжина 28,5 м, ширина – 3,2-3,4 м, висота – 1,5-1,9 м. Звісно, доводилося нахилятися та берегти голову від ударів об стелю, але прохолода підземелля у спекотний день з лихвою компенсували ці незручності.

Найбільш приємним моментом екскурсії став обід на галявині - смачний і довгоочікуваний, адже втрати енергії під час такої інтенсивної подорожі – колосальні.

Незважаючи на спеку, велику кількість екскурсійної групи і подекуди майже непроїзні стежки, всі велосипедисти були більш ніж задоволені – кожен отримав масу емоцій, випробував себе і відкрив для себе криворізький «Марс».

 

1 коментар

Останні записи в блогах