Юрій Вілкул: «Для захисту екологічних прав криворіжців ми робимо все можливе, що залежить від міста. Але вкрай необхідні зміни та більш дієві кроки на рівні державних органів, на яких ми наполягаємо вже кілька років!»

21.07.2020, Події
Друкувати

Після численних звернень влади Кривого Рогу до державних органів щодо справедливого розподілу коштів для вирішення екологічних проблем та подачі міською владою до суду на «АМКР», викиди якого складають 85% від загального обсягу викидів по місту, з вимогою зобов’язати підприємство виконати в установлені терміни природоохоронні заходи Міської екологічної програми, Кривий Ріг відвідав представник Мінекології.  

20 липня Кривий Ріг з робочим візитом відвідав заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Руслан Стрілець. Разом з міським головою Юрієм Вілкулом він побував у Криворізькому відділі державної екологічної інспекції.  

Окреслюючи найбільш актуальні екологічні проблеми Кривбасу та конкретні шляхи їх вирішення, мер міста Юрій Вілкул зазначив:

«Ми прекрасно усвідомлюємо те колосальне навантаження, яке маємо від промислового виробництва. А це, в першу чергу, здоров’я і життя людей. Вимагаємо від промислових підприємств неухильного дотримання комплексу природоохоронних заходів Міської екологічної програми. Я цілком відповідально можу говорити - все, що належить до компетенції міста у вирішенні екологічних проблем, навіть незважаючи на обмежений фінансовий ресурс, який залишається в місті, – виконується. Але необхідні зміни та більш дієві кроки на законодавчому рівні».

У 2019 році підприємства міста сплатили 244 млн грн екологічного податку, з яких тільки 61 млн грн (25%) фактично зараховано до міського фонду охорони навколишнього природного середовища – єдиного джерела фінансування невідкладних заходів з вирішення загальноміських екологічних проблем. Крім того, з 2019 року до державного бюджету зараховується 100% екологічного податку за викиди двоокису вуглецю. Торік підприємства сплатили за викиди двоокису вуглецю  майже 143 млн грн, але з цих грошей місто не отримало ні копійки.

Під керівництвом міського голови Юрія Вілкула раніше було розроблено та направлено Президенту України та голові Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування законопроєкти, якими пропонується  внести зміни  до Податкового та Бюджетного кодексів, що передбачають збільшення ставок екологічного податку в 1,5 раза, надходження до міського бюджету екологічного податку в розмірі 50%, у тому числі - екологічного податку за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю. 

«Справедливість щодо криворіжців має бути відновлена. У разі підтримки наших ініціатив парламентською більшістю, отримані кошти місто зможе направити на покращення медичного обслуговування криворіжців та підтримку закладів охорони здоров’я. Адже на сьогодні, профільною постановою Кабміну заборонено використовувати кошти, що залишаються від екологічного податку в місті, на  медичну сферу», - сказав Юрій Вілкул. 

У разі прийняття запропонованих законопроєктів, майже вп’ятеро зростуть надходження до міського фонду охорони навколишнього природного середовища - на 227,7 млн грн, тобто з 60 млн грн до майже 300 млн грн. По-друге, це надасть можливість здійснювати фінансування за рахунок коштів фонду охорони навколишнього природного середовища нагальних заходів з охорони здоров’я та покращення медичного обслуговування мешканців Кривого Рогу.

Начальник управління екології Світлана Охотнікова підкреслила: «З 2016 року у нас працює муніципальна екологічна програма, розрахована до 2025 року. Це – результат спільної роботи екологів, науковців, громадських організацій, депутатів. Програмою передбачено 178 заходів. Важливим напрямком роботи є контроль за якістю повітря. За ці роки вдалося знизити викиди шкідливих речовин в атмосферу міста на 32%.

Ми запровадили і зараз продовжуємо вдосконалювати систему моніторингу навколишнього природного середовища. Наразі, у місті встановлені та функціонують 28 автоматизованих постів, з яких: 5 – міські, 23 – промислових підприємств, що встановлені на межі санітарно-захисних зон».

Дані постів відкриті для жителів, переглянути їх можна в модулі «ЕКОМОНІТОРИНГ» на офіційному вебпорталі «Криворізький ресурсний центр» (5 – міські та 13 – підприємств). Торік до модулю долучилися ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та ПРАТ «Кривий Ріг Цемент».

Однак, за законом, вживати заходи мають право державні органи, на які покладено спеціальні обов’язки з контролю та нагляду. Органи місцевого самоврядування не мають права на проведення перевірок, на закриття, на накладення штрафів.

«Ми ще з 2017 року разом з лабораторним центром, управлінням екології, громадськими організаціями за рахунок коштів міського бюджету проводимо вимірювання стану атмосферного повітря на предмет перевищення чи не перевищення дозволених норм викидів. Усі факти, які було зафіксовано, 100% направлені як до органів прокуратури, так і до екологічної інспекції. На жаль, по жодному факту ніякої реакції від державних органів, які за законом зобов’язані вживати відповідних заходів, не було. Результат цих звернень – надходження до міського фонду навколишнього середовища 60 тис грн  у 2019 році та 40 тис грн у   першому  півріччі 20 року за збитки, нанесені підприємствами навколишньому середовищу», - зауважила Світлана Охотнікова.

Кривий Ріг – єдине місто в Україні, в якому, за дорученням мера Юрія Вілкула, було проведено комплексне дослідження впливу найбільших промислових підприємств на довкілля та здоров’я мешканців. У рамках міської екологічної програми у 2018-2019 роках виконано оцінку ступеня забруднення атмосферного повітря, ідентифікації та інвентаризації основних джерел викидів забруднюючих речовин ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» і ПАТ «ПівдГЗК», а також гірничо-металургійних підприємств центральної та північної частин міста, у тому числі - оцінки ризиків для довкілля та здоров’я криворіжців. Уперше в Україні проведено розрахунки збитків через витрати на лікування хвороб, пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря. 

0 коментарів

Останні записи в блогах