БТІ: комунальне чи приватні?

автор
Записів: 86
Дата запису: 25.09.2014
Комментарів: 0

Відстежуючи перебіг дії нового порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно, на пряму лінію з нашими читачами ми запросили начальника Криворізького бюро технічної інвентаризиції Антона Ільченка та начальника технічного відділу Ірину Тимошенко. Основною метою нашого спілкування було нагадати містянам, що комунальне підприємство БТІ наразі не втратило своїх головних функцій.

Керівник підприємства при­нагідно поділився з журналістами «ЧГ» приємною новиною – цьогоріч криворізьке БТІ відсвяткувало 70-річний ювілей. Воно було одним із перших підприємств у місті, яке почало свою роботу після звільнення Кривого Рогу від німецько-фашистських загарбників. Інвентаризацією та реєстрацією об’єктів нерухомості майна, а також прав на них, виготовленням технічної документації, формуванням інвентаризаційної справи та складанням технічних паспортів бюро займалось ще з 1944 року. У результаті діяльності БТІ по всій Україні було створено архіви інвентаризаційних справ на кожен об’єкт нерухомого майна, які формуються, поновлюються та зберігаються протягом усього часу існування об’єктів. Крім цього, бюро технічної інвентаризації здійснювало реєстрацію об’єктів нерухомого майна та прав на них, ведучи реєстраційні книги та зберігаючи копії правовстановлюючих документів.

– Наразі в архіві БТІ зібрано інформацію про всі об’єкти нерухомості: їх місцезнаходження, якість, технічний стан, вартість та можливі зміни в структурі, – підтверджує Антон Анатолійович. – У нас працюють висококваліфіковані фахівці – інженери, юристи, техніки, оцінювачі нерухомого майна. 

Поки керівництво підприємства-ювіляра з приємністю звітує про результати багаторічної праці, в редакції лунає перший дзвінок.

– Доброго дня, редакціє. Іван Тимофійович турбує. У мене питання до Антона Анатолійовича. Я так зрозумів, що нібито БТІ зовсім закрили...

– Ні, шановний, БТІ продовжує виконувати свої основні функції – інвентаризацію майна, виготовлення техпаспортів об’єктів нерухомого майна. Ми залишаємось лідерами у цій сфері. Більш того, наше підприємство постійно вдосконалює свою роботу, розширює сферу своєї діяльності, отримує нові сертифікати для покращення обслуговування громадян. Так, звернувшись до нас, ви можете, крім технічного паспорта, замовити оцінку майна (для спадщини або дарування) чи звіт про технічний стан об’єкта, необхідний для узаконення самовільно зведених будівель.

– А експертна оцінка нерухомого майна вашим підприємством проводиться?

– Відповідно до сертифіката суб’єкта оціночної діяльності, КП ДОР «Криворізьке БТІ» здійснює оцінку нерухомого майна, у тому числі й земельних ділянок. У складі нашого підприємства працюють оцінювачі, які мають кваліфікаційні свідоцтва та здійснюють оцінку квартир, житлових будинків приватного сектору та гаражів у випадку їх спадкування та дарування.

– А хто тепер здійснює реєстрацію речових прав?

– Реєстраційна служба Криворізького міського управління юстиції, розташована по вул. Женевській, 1.

– Доброго дня, Антоне Анатолійовичу! Мене звуть Карина, телефоную з мкрн Сонячний. Чула, що в роботі БТІ віднедавна введено зміни.

– Це правда, з 1 січня 2013 року суб’єкти господарювання отримали сертифікати на здійснення технічної інвентаризації. У нашому місті нині діють близько десятка приватних БТІ. Раніше право на проведення технічної інвентаризації мало лише комунальне підприємство. І ми успішно виконували свої функції, що підтверджують наші щорічні перемоги у фахових конкурсах і подяки керівництва області за найкращу роботу в своїй галузі.

– То тепер технічну інвентаризацію можуть здійснювати і комунальне, і приватні підприємства?

– Так. Але я хочу звернути особливу увагу громадян на беззаперечний факт: інвентаризація має бути виконана відповідно до вимог Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації. Підкреслю, що це єдиний законодавчий документ для проведення техінвентаризації нерухомого майна по всій Україні, в якому чітко прописано, що на кожний об’єкт нерухомого майна заводиться інвентарна справа, проводиться первинна інвентаризація. Ця інвентарна справа ведеться протягом всього терміну існування цього об’єкта. За 70 років нами створено величезний архів – не одна сотня тисяч архівних справ по всіх будівлях Кривого Рогу, збудованих до 2013 року. Сміливо можу запевнити, що це 99% всієї нерухомості міста. Виходить, що майже всі інвентарні справи були заведені нашим підприємством, тобто, згідно з законом, всю подальшу інвентаризацію цих об’єктів повинні виконувати лише ми. Якщо ж нещодавно збудовано новий гараж чи крамничку, будь ласка, їхню інвентаризацію може провести й приватне БТІ.

– Якщо я хочу купити квартиру без звернення в БТІ, чим я ризикую?

– Давайте міркувати. Купуючи квартиру, ви йдете до нотаріуса. І тут у вас одразу виникають питання. Продавець, у якого ви купуєте житло, зобов’язаний підтвердити нотаріусу, що це його квартира. Як він буде це робити? За ідеєю, він повинен надати тільки папери, які у нього є, оскільки техпаспорт і висновок БТІ тепер визнані необов’язковими. Але ж техпаспорт для житла та іншої нерухомості – це те саме, що паспорт для людини. Як встановити особу, якщо у неї немає документа, що її посвідчує? Як дізнатися, в якому стані перебуває об’єкт нерухомості і чи є він взагалі, якщо техніки не виїжджали на об’єкт, не обстежували його на предмет перебудови і невідповідностей, які можуть там бути? Якщо продавець не надає технічний паспорт з позначенням про недавнє обстеження, то тоді, крім слів продавця, ніякого підтвердження про склад об’єкта та його стан немає. Тепер, виходить, нотаріус і ви, як покупець, маєте просто повірити продавцю на слово. Тому, аби уникнути подальших проблем, рекомендуємо ретельно перевіряти наявність і зміст документів. Ви, як покупець, маєте право вимагати від продавця свіжої й точної технічної інвентаризації об’єкта (на момент укладання угоди). Продавцю також слід розуміти ступінь відповідальності за надання недостовірної інформації про об’єкт.

– Але я чула, що тепер менше тяганини при купівлі та продажу житла, бо не обо­в’язково звертатись до БТІ...

– Це стверджують ті, хто на собі не випробував ці нововведення. На папері все виглядає простіше, та коли людина йде до нотаріуса і пробує укласти угоду, то одразу бачить, що це непрацюючий механізм. Насправді процедура стала ще більш забюрократизованою. Ми – комунальне підприємство, і наша робота прозора. Вартість наших послуг не договірна, а прорахована за збірником, затвердженим профільним міністерством. Розцінки не змінюються вже протягом 4 років.

– Припустімо, ви купуєте квартиру, техпаспорт на яку виготовлений раніше, – роз’яснює Ірина Миколаївна. – У ньому може бути недораховано площу балкона чи не вказано перепланування. Тобто документ не відповідає дійсності. Якщо продавець житла звернеться до нас, то ми внесемо зміни в технічний паспорт, опишемо й деталізуємо їх. І покупець купить квартиру з узгодженими й чітко вивіреними документами. Не секрет, що в старих техпаспортах є багато невідповідностей до сучасного стану приміщень чи будівель. Якщо ж людина проігнорує звернення до БТІ, а нотаріус укладе угоду купівлі-продажу за старим документом, за певний час може виникнути серйозна проблема з отриманням нового технічного паспорта. Покупець звертається до нас, і тут спливають невідповідність вказаної площі, поверху, перепланування, самовільна добудова в приватному будинку тощо... У такій ситуації ми змушені вказати, що ці самовільні дії у квартирі здійснив її новий власник, а це створює дилему. Виходить, і покупець, і продавець зацікавлені у свіжому обстеженні помешкання, зробленому саме комунальним БТІ.

Тетяна Дрєєва, "Червоний гірник".

0 коментарів

Останні записи в блогах