Це вам знадобиться. Десять заповідей хорошого, міцного сну

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 04.08.2014
Комментарів: 2

Нестабільна й тривожна політична обстановка в країні, військові дії на Донеччині, Луганщині негативно впливають на самопочуття, душевний, фізичний стан багатьох наших співвітчизників і навіть на здоров’я. Окрім страху, стресів, депресії, чимало хто, беручи все близько до серця, переживаючи про завтрашній день, позбавляється сну. Як його зберегти, знає завідуючий диспансерним відділенням № 1 комунальної установи «Криворізький психоневрологічний диспансер» ДОР» Петро Макієнко.

– Почну з того, що взагалі собою являє здоров’я, - каже він. – Це, як стверджує Всесвітня організація охорони здоров’я, стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя. А не лише відсутність хвороб та фізичних порушень. Визначень поняття «здоров’я», як і факторів, немало. Серед них – спосіб життя, котрий веде людина (складає десь 50 відсотків, тобто половину), навколишнє середовище (20 відсотків), спадковість – 20 відсотків, медобслуговування – 10. Немалу роль відіграє гігієнічна освіченість людини, усвідомлення цінності здоров’я щодо його збереження та зміцнення. Сон – одна з найважливіших складових нашого здоров’я. Погодьтесь, було б добре, коли б існувала якась пігулка, котра подовжувала життя, підсилювала життєву енергію, збільшувала концентрацію уваги та покращувала настрій. Та, на жаль, її немає. Але є простий та ефективний спосіб цього досягти – це міцний, хороший сон! Як тут не пригадати вислів Вільяма Шекспіра: «Сон – це диво матінки-природи, найсмачніша страва земного бенкету». Міцний сон подовжує життя. Дослідження показали, що сон важливий не тільки для нормального розвитку дітей, але й для активного довголіття. Він – як хороше харчування та фізична активність (у сні ми, як відомо, проводимо третину свого життя). Поганий сон збільшує частоту ожиріння, цукрового діабету, порушень імунної системи і навіть деяких видів раку. Порушення сну частенько призводить до тривожних та депресивних станів. Так, скажімо, відомо, що хропіння та синдром обструктивного апное сну збільшують частоту артеріальної гіпертонії, порушень ритму серця, інфарктів, інсультів і раптову смерть уві сні.

Не виспавшись, вранці ви почуваєте себе втомленим і дратівливим. Ще древньогрецькі вчені цікавились природою сну. Аристотель, приміром, видав трактат «Про сон та бадьорість», в якому безпосередньо пов’язав появу сновидінь з відчутливим в період бадьорості відчуттів. У 19 столітті вийшло «Тлумачення сновидінь» Зігмунда Фрейда, однак однозначної відповіді на запитання «Чому ми засинаємо?» - нема. Є різні точки зору. Та на переконання вчених, людина засинає, коли мозок виробляє спеціальний білок сну. За доволі короткий час організм повинен привести себе в порядок, відновити витрачені запаси (фізіологічні та психологічні). Повільний сон, глибокий і спокійний, лікує тіло.

У народі не випадково підмічено: «Ранок вечора мудріший». Вечірні страхи та проблеми сприймаються зранку зовсім в іншому світлі. Добре спиться у провітрених приміщеннях, у спокійній обстановці – при виключеному телевізорі, комп’ютері… Коли хочете блиснути знаннями на уроках, скористайтесь порадою: після побажання «спокійної ночі» відновіть усе в пам’яті – і таким чином зміцните знання, котрі ви набули з посібників при виконанні домашнього завдання. Взагалі, треба дотримуватись 10 простих заповідей гарного сну.

1.  Лягайте спати та піднімайтеся з ліжка в один і той же час.

2. Уникайте надмірного вживання алкоголю за 4 години до сну.

3. Обмежте себе від важкої, гострої, солодкої їжі за 4 години до того, як підете спати. Перед сном можлива легка вечеря.

4. Регулярно займайтесь фізичними вправами, та не напередодні сну.

5. Якщо у вас є звичка спати вдень, то денний сон не повинен перевищувати 45 хвилин.

6. Забезпечте собі комфорт у спальні (матрац, подушка, постільна білизна).

7. Організуйте хорошу вентиляцію та підтримуйте комфортний температурний режим.

8. У спальні повинні бути тиша й темрява.

9. Використовуйте ліжко лише для сну та занять сексом.

10. Не перетворюйте ліжко на офіс, дискусійний клуб чи кінотеатр.

І міцний, глибокий сон вам гарантовано.

Віталій Ткачук, "Червоний гірник".

2 коментаря

Останні записи в блогах