Компетентно. «Навіщо нам потрібна сімейна медицина...»

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 29.01.2013
Комментарів: 0

– Зараз багато говорять, інформують у ЗМІ про модернізацію охорони здоров’я на Дніпропетровщині й у нашому місті зокрема. Наголошується, що вирішити проблеми медицини збільшенням лише фінансування без зміни самої системи – неможливо. І особлива роль у цій реформі, як зазначається, повинна належати сімейній медицині, точніше – сімейному лікарю.

Але мені, пересічному громадянину, ніхто толком не може пояснити одне: а навіщо взагалі нам потрібна та сімейна медицина? У чому практичні її переваги над поліклінічним обслуговуванням чи відвідуванням дільничного лікаря? Хотілося б почути ґрунтовну й конкретну відповідь кваліфікованого фахівця або навіть медичного керівника нашого міста. Я, до речі, не проти всього нового, якщо воно лише на благо людей.

Із повагою Юрій Кардаш, передплатник «ЧГ».

– Головною метою реформування системи охорони здоров’я є збільшення ролі первинної ланки в наданні медичної допомоги, – пояснює начальник міського управління охорони здоров’я Олександр Світловський. – Первинна меддопомога – це базова допомога з профілактики, діагностики та лікування, що надається на засадах рівності й доступності. Сімейна медицина є різновидом первинної медичної допомоги, і сімейний лікар надає її як дорослим, так і дітям. Вона може мати наступні базові спеціалізовані послуги: офтальмологію, отоларингологію, ведення здорової вагітності, слідкування за хронічними хворими, профілактичні заходи надання невідкладної допомоги тощо. Сімейний лікар – це, по суті, перший контакт, спілкування пацієнта при появі в нього потреби звернутися за медичною допомогою.

Сімейні лікарі тривалий час взаємодіють зі своїми пацієнтами, надають всебічну допомогу всій родині та краще обізнані щодо стану їх здоров’я, на відміну від разової допомоги спеціалізованих лікарів. Якісна первинна медицина зменшує потребу в госпіталізації пацієнтів, у наданні спеціалізованої допомоги, у викликах «швидкої», а також знижує кількість необґрунтованих або зайвих медичних втручань (курси ліків, хірургічні операції тощо). Сімейна медицина дозволяє ефективніше наглядати за пацієнтами з хронічними хворобами й зосереджувати зусилля на профілактиці. Зосередженість надання медичної допомоги на спеціалізованому рівні (а це звернення дорослого населення безпосередньо до вузьких спеціалістів, оминаючи лікаря загальної практики – сімейної медицини) призводить до тривалішого «блукання» пацієнтів між лікарями. А також до великої кількості необґрунтованих звернень і навантаження на вузькопрофільних лікарів. Водночас, відповідальність за лікування фактично деперсоніфікована: немає чіткого розподілу відповідальності за кінцевий результат лікування. Ніхто не слідкує за перебігом негострих хронічних хвороб, пацієнтам не пропонуються профілактичні заходи.

Отож, лікарі загальної практики – сімейної медицини мають взяти відповідальність за діагностику та лікування нескладних хвороб серед дітей та дорослих, за профілактику, наглядати за хронічно хворими.

Віталій Ткачук,  "Червоний гірнки".

0 коментарів

Останні записи в блогах