Лікнеп для любителів делікатесу. Сумнівні гриби у банку закрив – небезпеку родині створив...

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 02.01.2013
Комментарів: 0

Мій близький знайомий, повернувшись зі столиці з відрядження, сяяв, немов нова копійка.

–  Знаєш, друже, я був біля ринку «Лук’янівський» і накупив у бабусь з відро свіжих білих грибочків з лісу, лисичок, маслюків, – радів Сашко. – Оце вже й закатав їх у літрові баночки, коли приїхав до Кривого Рогу. Дружина Тамара буде в захваті, коли повернеться від матері з Полтавщини. Сюрприз представлю не одразу (він схований мною в надійному місці), а подам на новорічний стіл. Правда, я добре придумав?

– А ти, Сашку, знаєшся на грибах чи як? – цікавлюсь.

– Та хто там... Гриби продавали солідні бабульки з Житомирщини, казали, що всі перевірені, тож хвилюватись мені нічого. Та й ціна прийнятна, не  те що в нас.

Але чомусь в мене з’явились сумніви щодо якості грибів. Очевидно, Сашко трохи поквапився: варто було показати лісову продукцію досвідченому грибнику. Тим більше, що лисички, маслюки продавались на стихійному ринку, хоча й столичному. Від цього небезпеки аж ніяк не менше. Я розповів приятелю, що мій колишній колега Роман Карнаух (він нині мешкає в США) теж не дуже знався на грибах, але дуже любив їх збирати.

Одного разу, будучи у відрядженні, ми зупинились на автомашині під Києвом. Зайшли в лісок, що обабіч шляху. Роман Карнаух за хвилин 15-20 назбирав кілька відер невідомих грибочків. Усі – красені, один в один. Роман ніколи не ризикував. Отож запропонував по дорозі в столицю показати всю цю «красу» досвідченому місцевому грибнику. За п’ять гривень той залюбки здійснив «моніторинг». Після чого в Романа залишилось тільки піввідра маслюків, лисичок та білих грибів. Цією розповіддю я, здається, посіяв зерно сумніву, і Сашко замислився: може, і справді показати ті гриби знавцю?

– У цьому не варто сумніватись, а ліпше оті невідомого походження гриби, хоча вже й законсервовані, взагалі викинути, – застерігає лікар-методист комунальної установи «Криворізький центр здоров’я» Сергій Спіров. – І не жалкувати про втрачені гроші – здоров’я родини важливіше. Адже вживання грибів домашнього консервування в останні роки призвело до збільшення випадків тяжкого захворювання – ботулізму. Воно переважно закінчується трагічними наслідками. Збудники ботулізму потрапляють на гриби у вигляді спор, які дуже стійкі до різних факторів, у тому числі й до високої температури. Для попередження плісняви, скажімо, мариновані гриби можна одразу залити рослинним маслом або жиром з вівці. У солених грибах повинно бути не менше 10% солі від маси грибів. І температура їх зберігання не повинна перевищувати 10 градусів за Цельсієм.

– Якщо вже хтось з’їв заражені гриби, то що відчуває?

– Головний біль, запаморочення, болі в кишечнику та шлунку, сухість у роті, туман в очах, ускладнення рухів ніг та рук. За наявності інших симптомів харчової токсикоінфекції, пов’язаних із вживанням грибів, з’являються розлади травлення, нервової системи, значно знижується серцева діяльність. До приходу лікаря треба викликати блювання, поставити клізму, дати потерпілому молоко чи каву.

– А які все-таки санітарно-гігієнічні правила при консервуванні грибів, придбаних на організованих ринках, де вся ця делікатесна продукція перевіряється?

– Напередодні приготування треба ретельно вимити руки з милом. Якщо є порізи, опіки, гнійники, варто їх забинтувати й зодягнути гумові рукавички. Не використовувати для консервації старі, пересохлі гриби, хоча вони й не червиві. Не варто зберігати гриби в оцинкованих, алюмінієвих ємностях. Очистіть гриби від землі (коли така є), неодноразово промийте чистою питною водою. Гриби обов’язково консервуйте з додаванням оцтової чи лимонної кислоти. Вони запобігають утворенню токсину. Посуд, призначений для консервування, потрібно добре вимити й прокип’ятити. Скляні банки після наповнення теж треба швидко прокип’ятити. Скажімо, у 0,5 літра – 30 хвилин, 1 літр – протягом години, у 3 літри – упродовж трьох годин. Консервовані гриби рекомендую зберігати на холоді й перед вживанням прокип’ятити. Отоді спокійно можна їх подавати до новорічного столу.

Теги: гриби 
0 коментарів

Останні записи в блогах