Новації в медицині. Діагностування генетичних причин хвороби відтепер можливе у Кривому Розі

admin
Записів: 31
Дата запису: 03.01.2014
Комментарів: 0

Хворобу можна попередити, своєчасно виявивши схильність організму до неї.

Суспільство стрімко розвивається, з’являються більш потужні ґаджети, удосконалюються виробничі процеси... Проте людина, як і раніше, хворіє. Однак і медицина не стоїть на місці. Що нового пропонують люди в білих халатах, ми поцікавились у головного лікаря Міжобласного центру медичної генетики та пренатальної діагностики Миколи Веропотвеляна.

– Миколо Петровичу, які тенденції розвитку медицини на сучасному етапі?

– Останніми роками вчені активно обговорюють концепцію персоніфікованої, або ж предиктивної (попереджувальної), медицини. На сьогодні цей напрямок успішно розвивається в багатьох країнах світу. Це питання гостро постає і в Україні у зв’язку з реформуванням медичної галузі. Проте в диференційній діагностиці патологій домінує традиційний підхід: після постановки діагнозу подальші зусилля спрямовано на лікування «хвороби» як комплексу симптомів. Причому сам пацієнт ніби віддаляється, його особливості не враховуються. Але це не є ефективним, оскільки індивідуальні характеристики хворого впливають на ефективність терапії. Видатні лікарі XVIII-XIX століть розглядали кожного пацієнта як унікальну комбінацію спадкових і набутих рис, що проявляється в специфічних умовах життя. Методи діагностики, які з’явились у ХХ столітті, не лише підтвердили ефективність цієї концепції, а й дозволили побачити механізми, за якими вона працює, і, відповідно, застосовувати ці знання в клінічній практиці.

– Що являє собою персоніфікована медицина в сучасному розумінні?

– Це комплекс медичних заходів, основаних на профілактиці, діагностиці та лікуванні патологічних станів з урахуванням індивідуальних генетичних (клітинних та біомолекулярних) особливостей кожної людини.

– У чому суть персоніфікованої профілактики?

– Вона включає в себе пошук генетично зумовлених схильностей до розвитку тих чи інших хвороб, так званих «слабких місць» організму, задля попередження хвороби чи хоча б мінімізації її наслідків. Це можливо завдяки так званому генетичному паспорту людини, у якої виявлено певну генетичну схильність до найбільш значущих і поширених хвороб (імунодефіцитного стану, онкологічних, ендокринних, психічних патологій, інфаркту міокарда, інсульту та інших). Серед завдань – визначення носіїв біомаркерів частих хвороб і таких, що пізно проявляються, виявлення індивідуальної чутливості до дії ксенобіотиків (алкоголю, наркотиків, іонізуючого випромінювання, хімічних та біологічних факторів, у тому числі й вірусів). Учені вже зійшлися на думці, що раннє діагностування змін у структурі гена вкрай необхідне нині, адже багато хвороб молодшає, схильність до певного захворювання під впливом навколишнього середовища може сприяти розвитку хвороби.

– Які перспективи розвитку пре­диктивної медицини у Кривому Розі?

– Інколи я чую, що персоніфіковані дослідження недоступні в Україні, оскільки генетична наука складна і відносно молода. Проте це абсолютно хибне твердження. Для мешканців Кривого Рогу та Дніпропетровської області персоніфікована медицина – реальність. При Міжобласному центрі медичної генетики та пренатальної діагностики відкрито лабораторію молекулярної генетики «Геноміка», яка оснащена новітнім унікальним обладнанням. Фахівці розробили й успішно реалізують такі напрямки, як діагностування генетичних причин чоловічого, жіночого непліддя та інших порушень репродуктивної функції; виявлення схильностей до онкопатології (рак молочної залози та яєчників), серцево-судинних захворювань (інфаркти, інсульти, гіпертонічна хвороба), цукрового діабету (I, II типу); індивідуальний підбір лікарських засобів (препарати проти гіпертонії, алергії, варфарин, аспірин, антибіотики, протипухлинні препарати тощо).

Окрім того, завдяки унікальному обладнанню вперше в Україні впроваджено найбільш повну та швидку діагностику муковісцидозу – поширеного спадкового захворювання, що може проявлятися у вигляді патології дихальної, шлунково-кишкової та репродуктивної систем і без вчасного лікування призводить до смерті хворого й не піддається діагностуванню загальними клінічними методами. Крім того, легка форма даного захворювання проявляється у вигляді чоловічого непліддя нез’ясованого походження.

Тепер кожен бажаючий може дізнатися, до яких захворювань він має схильність. А, як відомо, хто попереджений – той озброєний. Це дозволяє людині вчасно вжити необхідних заходів профілактики, діагностувати захворювання на ранній стадії та правильно підібрати препарати для лікування з урахуванням індивідуальних особливостей.

Достовірність досліджень, які проводяться в лабораторії «Геноміка», забезпечується європейськими стандартами роботи, використанням якісних реагентів і новітнього обладнання, яке мінімізує втручання людини, а отже, знижує майже до нуля можливість помилки.

– Де саме знаходиться лабораторія?

– Лабораторія знаходиться за адресою: пл. Визволення, 3а, 5 поверх, каб. 510. Телефони для довідок: 92-36-19 або 097-27-81-416.

Як бачимо, хворобу можна попередити, своєчасно виявивши схильність організму до неї. До того ж, знання біологічних особливостей дозволить і людині, і її лікарю правильно корегувати ті чи інші проблеми зі здоров’ям.

Підготувала Дар’я Ворона, «Червоний гірник».

0 коментарів

Останні записи в блогах