Обережно! Укуси кліщів можуть викликати хворобу Лайма

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 11.11.2013
Комментарів: 2

Щорічно, навіть пізньої осені, спостерігається сезонна активність кліщів, яких треба остерігатись під час відпочинку на природі. Укус кліща загрожує людині хворобою Лайма. Нинішнього року понад три десятки мешканців нашого міста звернулись до Криворізького міського відділу лабораторних досліджень зі скаргами на укуси кліщів.

А влітку в Кривому Розі зареєстровано й випадок захворювання на хворобу Лайма.

– До 1977 року ця хвороба була вивчена мало, – пояснює лікар-паразитолог відокремленого структурного підрозділу «Криворізького міського відділу лабораторних досліджень держустанови Дніпропетровського обласного лабораторного центру Держсан­епідслужби України» Галина Сухарєва. – Вперше хворобу Лайма діагностували в американському штаті Коннектікут, де виникли епідемічні спалахи ювенільного ревматоїдного артриту. Інша назва хвороби – іксодовий кліщовий бореліоз.

Хвороба Лайма – інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, основними носіями якого є іксодові кліщі. Зараження відбувається при укусі інфікованим кліщем. Борелії зі слиною кліща потрапляють у шкіру та протягом кількох днів розмножуються, після чого поширюються на інші ділянки шкіри та внутрішні органи (серце, головний мозок, суглоби тощо). Борелії роками можуть зберігатися в організмі людини, зумовлюючи хронічну форму захворювання або рецидивувати.

– Галино Семенівно, що робити, щоб не допустити укусу кліща?

– Під час прогулянок на природі покривайте голову головним убором і зодягайте світлий одноколірний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, аби легше було помітити кліщів. Через кожні 2 години прогулянки оглядайте себе та своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, вкриті волоссям. Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок у радіусі 20-25 метрів. Повернувшись додому, одразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом потрапивши з одягу. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше – це аерозолі, які відлякують кліщів.

– А коли вже кліщ присмоктався?

– Якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого медпункту чи лікарні. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його треба видалити стерильною голкою.

Після видалення кліща ретельно вимийте руки з милом, а живого кліща доставте до лабораторії для проведення мікроскопічного дослідження.

Кліщів зручно зберігати і транспортувати, загорнувши в легко зволожений медичний бинт, який поміщають в поліетиленовий мішечок. У таких бинтах кліщі залишаються живими і придатними для дослідження при +4..+6°С (тобто в звичайному холодильнику) до 2 і більше місяців.

Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння та шкірі зверніться до лікаря.

– Назвіть, будь ласка, ознаки недуги.

– Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів, шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща. Для підтвердження діагнозу потрібне обстеження крові на наявність антитіл до іксодового кліщового бореліозу.

– Де можна обстежитись та лікуватись?

– Лікування хвороби Лайма проходить в інфекційній лікарні з проведенням антибіотиктерапії. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, аж до інвалідності. За хворими здійснюється диспансерний нагляд протягом двох років з обов’язковим лабораторним обстеженням через кожні 6 місяців.

Для дослідження крові на наявність борелій ви можете звернутися до лабораторії особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» та до приватної лабораторії «Сінево» в місті Кривий Ріг.

Віталій Ткачук,  "Червоний гірнки".

2 коментаря

Останні записи в блогах