Приємно та корисно. Цілющі властивості хвойних і трав’яних ванн

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 06.09.2012
Комментарів: 0

Коли кажуть: «лікувальна ванна», то ми одразу згадуємо поїздку до санаторію – «на води» або «на грязі». Та для цього треба все-таки дочекатися відпустки! Проте організувати лікувальну ванну можна й удома. Для цього необхідно зовсім небагато: бажання, відповідний концентрат і звичайний термометр.

– Цілюща дія ванни залежить від складу води й температури, – пояснює кандидат фармацевтичних наук Василь Ткаченко (свого часу відомий наш земляк вів у «Червоному гірнику» популярну рубрику «Зціли себе сам», – авт.). – Лікувальні ванни поділяються на холодні (до 20°С – тонізуючі), прохолодні (21-33°С – стимулюючі обмін речовин), теплі (37-39°С – знімають м’язову напругу), гарячі (49°С й вищі – розслабляючі) та індиферентні (34-36°С – знеболюючі). Температура в приміщенні, призначеному для приймання холодних ванн, не повинна бути нижчою плюс 13 градусів за Цельсієм, а для теплих – нижчою 16 градусів. Особливо сприяють ефективному очищенню контрастні процедури. Ляжте у ванну з гарячою водою так, аби вона покривала все тіло, на 20 хвилин. Потім швидко, за одну хвилину облийтесь холодною водою. Не обтирайтесь, робіть енергійні рухи руками й присідання до тих пір, поки шкіра висохне й зігріється. Блаженний спокій вам забезпечить розслабляюча ванна. Для неї необхідні: тепла кімната, ванна, наповнена водою кімнатної температури, в яку додають спеціальні масла або ароматичні кульки. Для максимального комфорту варто підкласти під голову гумову подушечку. Ногами краще не впиратися. Дихання має бути рівним і спокійним. Усю увагу зафіксуйте на вдиханні й сконцентруйтесь на плавному похитуванні вашого тіла у воді.

А ось уже в лікувальну ванну категорично не можна занурюватись повністю. Над водою повинні постійно залишатись не тільки голова та шия, а й верхня частина тулуба. Під голову добре б покласти надувну подушечку, а ноги повинні впиратись у край ванни. Можна приймати й сидячі напівванни, часткові: для рук, ніг, голови і навіть очей. Тепла сидяча ванна чудово прогріває органи малого тазу й живота. А головне – допомагає при різних захворюваннях цієї частини тіла. Теплі ванни ніг зігрівають усе тіло, гарячі – підвищують імунітет при ГРВІ. Ванна для голови піднімає тонус судин головного мозку.

– Коли найкраще приймати ванни і скільки?

– Найліпше вранці, після сну. Якщо так вам незручно, перенесіть цю процедуру на будь-який інший час. Зазвичай, спеціалісти не радять лежати у ванні більше 15-20 хвилин, особливо в гарячій воді. Для холодних ванн час вимірюється секундами й залежить від індивідуальної підготовленості. Перед тим, як зануритись у воду, корисно розтертися грубим рушником, аби видалити змертвілі клітини шкіри. Тоді дія цілющих речовин буде помітніша. А чого не варто робити, так це занурюватись у воду на повний шлунок. Треба зачекати кілька годин.

– А чим корисні трав’яні ванни?

– Скажімо, ванни з відваром кореня валеріани (500 грамів на об’єм повної ванни) допомагають при безсонні та серцево-судинних захворюваннях. Регулюють серцебиття, понижують артеріальний тиск, заспокоюють нервову систему. Ванни з настоянкою арніки гірської (2-4 столові ложки настоянки на 1 літр води) застосовують при лікуванні травм, вони знімають біль та втому в ногах. Нерідко використовуються ванни з морською сіллю (250-500 грамів морської солі), серія з 15-20 процедур (тривалість кожної – 12-15 хвилин) благотворно діє на обмін речовин. Така ванна має зміцнюючу функцію, вгамовує болі в ногах. У ємності з водою розчиніть трохи морської солі й занурте туди п’ятки ніг. Є також крохмальні ванни, в яких використовують звичайний крохмаль, попередньо розведений у гарячій воді. В розрахунку 100 грамів крохмалю на 10 літрів води. Отриманий розчин додають у воду. Тривалість ванни – 20-30 хвилин, достатньо 10-15 процедур. Крохмальна ванна пом’якшує шкіру, ліквідує свербіння та подразнення.

Віталій Ткачук, "Червоний гірник".

0 коментарів

Останні записи в блогах