Пряма лінія «ЧГ». Газ жартів не розуміє, а звична зручність вимагає обережності

блогер
Записів: 43
Дата запису: 08.05.2014
Комментарів: 0

Вода в крані, світло в лампочці чи газ на кухні завжди були і залишаються звичними зручностями, без яких важко уявити нинішнє життя. Утім, усі вони вимагають доволі уважного ставлення, особливо – природний газ, який може бути безпечним тільки за умови використання згідно з правилами. Недотримання цих правил уповні може спричинити дуже сумні наслідки для користувачів. Про це, і не тільки, йшла мова на минулій прямій лінії «ЧГ», під час якої на запитання городян відповідала начальник виробничо-технічного управління ПАТ «Криворіжгаз» Марина Терентьєва.

Час від часу з різних регіонів України приходять повідомлення про нещастя, пов’язані з природним газом, - то щось вибухнуло, то десь люди скалічились, то хтось отруївся тощо. Напевне, ви як фахівець аналізували такі повідомлення, з’ясовуючи причини їх виникнення. То чому люди страждають?

– Можливо, це досить жорстко прозвучить, але правди ніде діти - практично в кожному нещасному випадку, пов’язаному з використанням газу, винуватцем був так званий людський чинник. Тобто в таких нещастях у 99 випадках зі 100 винуваті люди, причому часто-густо - самі ж постраждалі. Але не лише вони, а й зовсім сторонні. Згадати бодай вибух побутового газу, що торік стався на проспекті Металургів, 30. Спричинив його чоловік, котрий вирішив посушити свої штани над газовою конфоркою, що, звісно, суворо заборонено. Вода потрапляла на плиту, полум’я стухло, і газ витікав у приміщення. Коли чоловік спросоння відчув запах газу, то ввімкнув світло – і стався вибух.

Тут доречно нагадати, що природний та зріджений газ, поєднуючись із з повітрям, утворюють вибухонебезпечну суміш. У замкнутому просторі за наявності джерела займання - іскра, відкрите полум’я тощо - природний газ здатен вибухнути при концентрації від 5 до 15%, а зріджений може здетонувати навіть при концентрації від 2 до 9%.

Коли говорити про аналіз конкретних нещасних випадків, пов’язаних з використанням газу в побуті, то у Криворізькому регіоні за останні роки спостерігається наступна динаміка.

2013 рік - проспект Дзержинського, 25, смертельно постраждало 2 особи. Причина загибелі людей – отруєння чадним газом від самовільно заміненої газової колонки у ванній кімнаті.

Уже згадуваний випадок на проспекті Металургів, 30, коли загинула жінка, а постраждалий чоловік отримав опіки 90% тіла. Причиною цього став вибух газоповітряної суміші через недотримання правил користування газовою плитою.

Вул. Ігнатьєва, 19, постраждало 3 особи через отруєння чадним газом. Мати і дідусь – з тяжким ступенем важкості, донька – гостре отруєння легкого ступеня. Причин - ціла купа: відсутність вентиляційного каналу в приміщенні кухні; несправна автоматика газової колонки; засміченість димоходу та оголовку; відсутня тяга в димоході та інші суттєві порушення, що й призвели до таких сумних наслідків.

Січень 2014 року - село Львів у Криворізькому районі, в якому постраждала жінка похилого віку через вибух газоповітряної суміші з наступним руйнуванням житлового будинку. Причина - порушення герметичності в запірному пристрої перед газовим конвектором у будинку, а постраждала ще й спробувала запалити сірник, щоб глянути поруч крана, що там відбувається.

За такими випадками можна зробити однозначні висновки, що основними причинами нещасних випадків є самовільне втручання в систему газопостачання, недотримання абонентами вимог безпеки під час експлуатації газових приладів, недопускання до приміщень працівників ПАТ «Криворіжгаз» для виконання планового-технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, а також недопускання працівників ЖЕКів для виконання робіт з періодичних перевірок і прочищення димових та вентиляційних каналів.

Телефонний дзвінок.

Добридень, вас турбує Валентина Іванівна з вулиці Серго, 4. У нас двоповерховий будинок на 12 квартир. По ньому йдуть газові труби - старезні та іржаві, того й гляди, з ними щось може трапитись, бо вже колись і газ пропускали. Хтось же повинен глядіти за ними, та й узагалі - хто в нас колонки та плити має перевіряти?

- Газова служба щороку проводить технічне обслуговування газових приладів, які мають відвід продуктів згоряння до димоходів - колонки, котли та інші. Один раз на три роки проводиться технічне обслуговування газових плит. Ці роботи виконуються безкоштовно згідно із затвердженими графіками. Якщо у вашому будинку і конкретно у вашій квартирі впродовж останнього року нікого не було з нашої служби, то це означає лише те, що газівники не змогли до вас потрапити.

Занотуйте собі телефон Жовтневої дільниці нашого підприємства, де вам повідомлять, коли саме ваш будинок стоїть у графіку обходів, аби ви точно знали, коли чекати на перевірку: 50-26-12 чи 50-21-67.

І що, вони зроблять, причому – безкоштовно?

– Технічне обслуговування газових приладів і внутрішніх газопроводів здійснюється безкоштовно.

А якщо доведеться щось у пічці чи в колонці поміняти – також безкоштовно?

– Ні, це вже платні послуги, які не входять до встановленого переліку безкоштовних. Бо наша зона експлуатаційної відповідальності закінчується на крані на вводі.

Тож щодо зовнішніх мереж газопостачання, які проходять по будинку, то як тільки труба виходить із землі й до першого крана - ми відповідаємо, а за решту відповідальність покладено на власника житлового фонду чи на балансоутримувача. Ці роботи ми також можемо виконувати, але тільки на підставі відповідних договорів з управителями. На превеликий жаль, далеко не всі управителі згодились ці договори з нашим підприємством укласти.

***

10 правил газокористування, виконання яких допоможе уникнути біди.

  1. Не залишати без нагляду працюючі газові прилади, крім тих, що розраховані на безперервну роботу та мають автоматику безпеки.

  2. Не користуватися газовими приладами за відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах, при закритих фрамугах (кватирках) чи при закритих вентиляційних каналах.

  3. Не використовувати газові прилади не за призначенням та, зокрема, не використовувати газові плити для опалення приміщень.

  4. Не допускати експлуатацію газових приладів у власних помешканнях без сигналізаторів загазованості, якщо їх встановлення передбачено відповідними проектними рішеннями.

5. Не допускати самочинного виконання робіт з ремонту і технічного обслуговування газових приладів, не допускати самочинного переміщення та заміни газових приладів.

6. Забезпечити своєчасне та якісне виконання робіт з перевірки та прочищення димових та вентиляційних каналів.

7. Не допускати встановлення витяжних систем зі штучним спонуканням у приміщеннях, де встановлено газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димохід.

8. Не здійснювати перепланування приміщень, де встановлено газові прилади, без узгодження з газовим господарством.

9. Звертатися до спеціалізованих підприємств газового господарства у разі: виникнення аварійної ситуації - за телефоном 104, у разі необхідності виконання робіт з ремонту, заміни чи переміщення газового обладнання, газопроводів - до районних газових служб.

10. У разі відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах необхідно звертатися до утримувачів житлового фонду – КП «ЖЕО» чи управителів – або до спеціалізованих підприємств та організацій, що мають дозвіл на виконання робіт з перевірки, чищення, ремонту димових та вентиляційних каналів.

***

Дзвонять з військового містечка-35, 32, мене звуть Михайло Каркач. Ще 2 лютого минулого року в третьому під’їзді нашого будинку десь прорвався газ і заполонив увесь під’їзд з першого до останнього поверху. Почувши запах, мешканці одразу викликали аварійку з «Криворіжгазу», яка, щоправда, дуже швидко прибула і ліквідувала аварію. Ваші хлопці вишукали, що газ виходив з двох кранів у самому під’їзді. Потім було з’ясовано, що в кранах були зламані хвостовики, через що й сталася ця аварія. З цього приводу торік неодноразово звертались до різних інстанцій, щоб ці хвостовики замінили. Ніхто нам не допоміг, аж доки в лютому 2014-го не звернувся до нашого депутата Сергія Маляренка, завдяки допомозі якого небезпеку для всього будинку врешті було ліквідовано. Але аж через рік! То хто ж конкретно відповідає за безпеку жителів будинку?

– За технічний стан будинку та його інженерних мереж відповідальність покладено на балансоутримувача, у віданні якого перебуває обслуговування будинку і прибудинкової території.

У нашому будинку ще шість аналогічних кранів, в яких ці самі хвостовики також, напевне, у ненайкращому стані. Хто ж їх нам відремонтує або замінить?

– Це справа якраз балансоутримувача.

Але ж він відмовляється!

– Ми ніяким чином не можемо вплинути на нього й примусити виконувати його роботу, адже виконуємо свою, а він – свою. І в разі чого, як тільки відчули запах газу, одразу телефонуйте 104, і наша аварійна служба, яка працює цілодобово та безкоштовно, невідкладно виїде на місце пригоди й усуне небезпеку для жителів.

Пробився до вас Володимир Володимирович з вулиці Комуністичної, 21. Я хочу замінити газову плиту та колонку без зміни їхнього місця розташування. Що мені для цього потрібно?

– Передовсім щодо цього питання маєте звернутися до газової служби нашого підприємства, яка розташована на вулиці Кобилянського, 154а. Якщо газові прилади замінюються на аналогічні з такою ж потужністю, з таким же місцем розташування і з таким же способом відводу продуктів згоряння, то такі види робіт виконуються фахівцями газового господарства з оформленням ескізу, монтажних актів та деяких інших технічних документів. Для цього потрібно надати технічні паспорти на обрані вами газові прилади, а також обов’язково мати договір на їх сервісне обслуговування, якщо це імпортне обладнання.

А якщо це обладнання справді імпортне, але сертифіковане в Україні?

– Усе одно потрібен договір на сервісне обслуговування.

Хто це обладнання повинен змонтувати?

– Будь-яке будівельно-монтажне підприємство, що має відповідні дозвільні документи: ліцензію та дозвіл органів Держгірпромнагляду. Натомість безпосереднє приєднання до газових мереж може виконуватись виключно спеціалізованими підприємствами газового господарства. Такими повноваженнями в Криворізькому регіоні наділені підприємства ПАТ «Криворіжгаз» та Широківське управління газового господарства ПАТ «Дніпропетровськгаз», що здійснює свою діяльність у Широківському районі та на житломасиві Інгулець.

Наскільки я розумію, це не безкоштовно?

– Звісно, що ні, а згідно з калькуляцією на виконання подібних робіт, затвердженою адміністрацією «Криворіжгазу». Якщо вас цікавлять конкретні суми, то кожен споживач може ознайомитися з розцінками при зверненні на прийомі громадян у районних дільницях газового господарства до початку виконання робіт.

Е. МІСЦЕВИЙ, "Червоний гірник". Фото Андрія Трубіцина

 

0 коментарів

Останні записи в блогах