Пряма лінія «ЧГ». Пошук роботи - спільна справа

блогер
Записів: 9
Дата запису: 11.03.2014
Комментарів: 9

Нещодавно на прямому зв'язку з читачами «Червоного гірника» був директор  Криворізького міського центру зайнятості Ігор Вознюк.

Спілкування виявилось плідним: протягом години обговорювались теми від офіційного працевлаштування до можливості тимчасового підробітку, із збереженням статусу безробітного.

–  Мене звуть Семен Іванович. Річ у тому, що хоча я прописаний у Кривому Розі, але мешкаю в Одесі. Займаюсь підприємницькою діяльністю. Нині потрібно оформити на роботу декілька працівників, але приїхати в місто немає можливості. Мені обов’язково бути присутнім на оформленні трудових відносин у центрі  зайнятості особисто чи цю процедуру може здійснити бухгалтер?

– Порядком про реєстрацію трудових договорів передбачено таку можливість. Якщо ви надасте бухгалтеру довіреність на право укладання трудових договорів, то він цілком зможе представляти ваші інтереси в центрі зайнятості при оформленні трудових відносин. Але, нагадаю, потрібно прийти в центр зайнятості та зареєструвати трудові договори протягом семи днів з їх укладання. Не пізніше.

– Це повинна бути нотаріально завірена довіреність?

– Так, довіреність слід завірити у нотаріуса. При цьому, ви можете її оформити як на прийом конкретних працівників, так і на певний термін. Зокрема, аж до кінця року. В такому разі, якщо ви і надалі прийматимете людей на роботу, цим питанням зможе продовжувати опікуватись ваш бухгалтер. І не лише реєструючи договори, але й при потребі  знімаючи їх з реєстрації.

– Надія Петрівна з Дзержинського району. В мене онук закінчив минулого року юридичну академію, але роботу за своїм фахом  не знайшов. Тож влаштувався, можна так сказати, тимчасово, доки не знайде роботу за  спеціальністю. Скажіть, центр зайнятості може допомогти в пошуку роботи тільки коли зареєструєшся в якості безробітного?

– Насамперед, раджу вашому онуку не звільнятися з попереднього місця роботи, доки не підбере нову роботу. Адже в такому разі він має і певний заробіток, і, що головне, йому йде трудовий стаж. По-друге, ваш онук цілком може отримати інформацію про вільні місця, що знаходяться у базі даних служби зайнятості, навіть особисто не звертаючись сюди. Працює сайт Державної служби в мережі Інтернет  -  портал «Труд» (http://www.trud.gov.ua), куди можна зайти з домашнього комп’ютера.

Там можна ознайомитися з вакансіями не лише по Кривому Рогу, але й у цілому по Україні. Хочу зауважити, ця база даних оновлюється щоденно, і в неї вносять усі без винятку вакансії, що надають роботодавці до центру зайнятості.

– А пенсіонерам служба зайнятості може посприяти у працевлаштуванні? Чи ви працюєте тільки з тими, хто ще не вийшов на пенсію?

– Чому ж ні. Але хочу попередити – йтиметься більше про некваліфіковану працю: роботу озеленювача, підсобного працівника, сторожа тощо. З подібними вакансіями також можна ознайомитись на нашому сайті.

– Ольга Олександрівна з Довгинцівського району. Підпадаю під скорочення на роботі. Чула, що  раніше можна було піти на дострокову пенсію. Діє цей закон нині?

– Так, ті особи, котрим до досягнення передбаченого законодавством терміну оформлення пенсії залишилось півтора чи менше року, можуть скористатися таким правом. Але це насамперед за умови, якщо скорочування відбувалось за статтею 40 пункт 1 (скорочення, реорганізація тощо). У такому разі, за відсутності підходящої роботи, людина може достроково піти на пенсію. Технічно це виглядає так: людина отримує статус безробітного, після чого ми видаємо відповідне клопотання до управління Пенсійного фонду.

– Протягом якого часу потрібно зареєструватись у службі зайнятості?

– Ніякого обмеження терміну реєстрації в службі зайнятості нині не передбачено. Людина може звертатися у будь-який зручний для неї час. І вже піти на дострокову пенсію відразу після надання їй статусу безробітного.

– Олег з Жовтневого району. Я вже стояв на обліку в центрі зайнятості два роки тому. Після цього трохи пропрацював, але знов залишився без роботи. І куди нині не звертаюсь, не можу знайти роботу. Хотів знов стати на облік як безробітний, але кажуть – не можна. Чому?

– Стати на облік ви зможете, питання в іншому – чи отримуватимете допомогу по безробіттю. Ви, як розумію, її отримували вже протягом року?

– Так.

– Скільки часу минуло відтоді, як ви знялися з обліку в центрі? Після цього працювали офіційно?

– Десь так років з півтора. Щодо роботи: ні, офіційно мене не працевлаштовували. Підробляв без договору.

– Отже, ви допомогу по безробіттю не отримуватимете. Річ у тому, що претендувати на повторне її призначення можна лише після того, як мине мінімум два роки з призначення попередньої допомоги. При цьому, потрібно відпрацювати певний час офіційно. Якщо ви жодного дня в цей період не були працевлаштовані відповідно до законодавства - на допомогу не розраховуйте, скільки б часу не минуло.

Утім, у будь-якому разі, навіть без виплати допомоги, ви можете отримати статус безробітного. Як, власне, і скористатися допомогою служби зайнятості в пошуку місця роботи, навіть не маючи статусу безробітного. При цьому, немає потреби особисто звертатися до нас: скористайтесь мережею Інтернет та зайдіть на портал «Труд» (http://www.trud.gov.ua).

Тож у будь-якому разі звертайтесь. Звичайно, якщо ви самі не шукатимете роботу, центр зайнятості вам її не знайде, але спільними зусиллями досягти результату можна.

– Григорій Іванович з Дзержинського району. Мій онук закінчив минулого року інститут. Отримав направлення на одне з підприємств, але й понині там його не працевлаштували. Він їздить-їздить туди, а там усе відкладають прийом на роботу. Як у такому разі бути?

– Ваш онук став на облік у центрі зайнятості?

– Ні. Все чекає, що його таки візьмуть на роботу за направленням.

– Він може отримати інформацію про вакансії за своїм фахом без того, аби стати на облік. Для цього потрібно чи особисто приїхати в центр, чи зайти в мережі Інтернет на портал «Труд».

Звичайно, інженери зараз потрібні підприємствам, але, ймовірно, варто було б онуку розглянути можливість почати свій трудовий шлях з робочої спеціальності. Це ні для кого не таємниця: на підприємствах нині нерідко випускників з вищою освітою беруть саме на робочі спеціальності. Той, хто себе проявив з кращої сторони в практичній роботі, а водночас і отримав практичний досвід, достатньо швидко переходить на наступний щабель - його підвищують до майстра тощо.

– Олександра Олександрівна з Саксаганського району. До недавніх пір була приватним підприємцем, але десь з півроку тому припинила підприємницьку діяльність. Скажіть, чи можу я стати на облік у центрі зайнятості, аби у вас посприяли в пошуку роботи?

– Ви маєте повідомлення з Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції про припинення діяльності?

– Так.

– Чому уточнюю: буває, до нас приходять колишні підприємці, котрі вважать, що достатньо здати патент – і вони вже все, офіційно не суб’єкти господарювання. Але потім з’ясовується те, що вони ще числяться в Єдиному реєстрі, а отже, не втратили статусу суб’єкта господарювання. Останнє стає на заваді отриманню допомоги по безробіттю.

Якщо ви таки повністю припили діяльність, знялися з обліку в Реєстраційній службі,  можете стати на облік у центрі зайнятості. Але хочу зауважити: вам не нададуть роботу, а допомагатимуть її шукати. Зокрема, направлять на семінари, при потребі матимете можливість підробити на громадських роботах або перевчитись на інший фах, якщо ваша професія не має великого попиту на ринку праці. Тож ваше працевлаштування залежатиме і від того, яких зусиль ви особисто докладете в пошуку роботи.

– Ірина Михайлівна з Довгинцівського району. Стою на обліку в центрі, але вакансії за фахом нині немає. Отже, й особливої перспективи працевлаштуватися... Між тим, з’явилася можливість підробити протягом двох-трьох місяців - на фірмі моїх знайомих є потреба у тимчасовому фахівці. Але зніматися з обліку в центрі зайнятості не хотілося б...

– І не потрібно. Законодавством передбачено можливість для безробітного тимчасово офіційно працевлаштуватись, при цьому не втративши свого статусу. І не обов’язково, до речі, це будуть громадські роботи, де зазвичай йдеться про некваліфіковану працю.

Роботодавцю,  який згодний прийняти вас на роботу, потрібно повідомити міський центр зайнятості  про можливість створення тимчасового робочого місця. Йому нададуть консультацію щодо того, які документи  потрібні для подібного працевлаштування. Хочу відразу зауважити: документів вимагається по мінімуму.

– Там робота десь на два-три місяці...

– Законом України «Про зайнятість населення»  передбачено, що тимчасове працевлаштування можливе на термін не більше ніж шість місяців. Тож звертайтесь.

***

Для підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці міською службою зайнятості організовано професійну перепідготовку та підвищення кваліфікації безробітних. Протягом 2013 року перенавчались 1600 безробітних, перенавчання здійснювалось за 27 професіями та 11 напрямками підвищення кваліфікації, що користуються  попитом на ринку праці. 217 осіб, старших 45 років, отримали ваучери для навчання за новою професією. Протягом минулого  року  122  безробітні розпочали власний бізнес за сприяння центру зайнятості, для них здійснено  одноразову  виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

Станом на 3 березня  в міській службі зайнятості зареєстровано 4,0 тисячі безробітних, з них 3,1 тисячі отримують допомогу по безробіттю.

Середній розмір допомоги по безробіттю в лютому склав 1486 гривень.

Володимир Скіданов, "Червоний гірник". Фото Андрія Трубіцина

9 коментарів

Останні записи в блогах