Пряма лінія «ЧГ». З’явились недуги сердечні? Значить, до себе були ви безпечні…

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 12.12.2013
Комментарів: 1

За останні 20 років нас, українців, на 7 мільйонів стало менше. І сьогодні демографічна ситуація все ще залишається незадовільною: зменшується середня тривалість життя наших співвітчизників, фіксується висока смертність, особливо серед осіб працездатного віку.

Насамперед через хвороби системи кровообігу – артеріальну гіпертензію, ішемічну хворобу серця, інфаркт міокарда, церебрально-васкулярні недуги. Саме вони – причина того, що серед усієї кількості померлих – 64 відсотки тих, хто мав подібні недуги.

Що робити, аби їх не допустити, як і чим лікуватися? Усе це пояснював криворіжцям під час прямого телефону «ЧГ» завідуючий першим кардіологічним відділенням КЗ «Міська лікарня № 9» ДОР», позаштатний міський лікар-кардіолог Олександр Синиця.

– Доброго дня! Це Марія Григорівна Гонтар з Інгулецького району. В мене болить серце, високий тиск, уже 10 років, як я гіпертонік. Що мені робити, Олександре Леонідовичу?

– Ви приймаєте якісь гіпотензивні препарати?

– Так. Але, зізнаюсь, не регулярно.

– Це може бути ішемічна хвороба серця, та конкретну причину встановити без обстеження – ЕКГ (електрокар­діограми) – непросто.

– Але я кілька місяців тому вже її робила. Навіщо ще?

– Зрозумійте, Маріє Григорівно, тоді була зовсім інша ситуація, зараз вона змінилась, причому в гірший бік. Так що треба зробити повторно ЕКГ. Артеріальний тиск у вас не повинен перевищувати 140 на 90. Потрібно звернутись до вашого кардіолога: в 11 міськлікарні є досвідчений лікар-кардіолог. Або ж зверніться до дільничного лікаря. Обов’язково конт­ролюйте свій артеріальний тиск, приймайте медикаменти. Коли навідаєтесь до амбулаторії, то вам неодмінно випишуть рецепти здешевлені, але ефективні. Якщо ви та члени вашої родини маєте підвищений тиск (гіпертонічну хворобу), то можете отримати ті чи інші гіпотензивні препарати в аптеках нашого міста зі знижками аж до 90 процентів. Дільничний лікар дасть вам спеціальний рецепт. Усе це – в рамках відомої Постанови Кабміну «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою».

– Алло! Вас турбує Катерина Прокопівна Меліхова з КРЕСу. Два роки тому в мене почорніли ноги – від п’ят і майже до колін, не можу спати. Коли звернулась до лікарів, то вони відповіли – щось із серцем «не так». Користувалася різними мазями, та не допомагає. Плюс до всього, я гіпертонік із 10-річним стажем, вживаю корвалол, валідол, а валер’янку – майже завжди. Та результату поки що немає.

– А відчуваєте серцебиття? Коли робили кардіограму?

– Та давненько, бо я не можу далеко ходити ногами.

– Якщо у вас аритмія, то без електрокардіограми не обійтись. Катерино Прокопівно, назвіть, будь ласка, домашню адресу, і до вас обов’язково в понеділок прийде дільничний лікар. Я неодмінно про це попіклуюсь. До речі, чи маєте ви цукровий діабет?

– Коли раніше перебувала в лікарні, то мені пропонували інсулін, але я відмовилась. Бо аналізи тоді були, як на мій вік, доволі нормальні.

– Так не годиться: вам необхідно негайно здати аналіз на цукор у крові, бо одна з ваших проблем – це судинна патологія. А коли все це на фоні ще й підвищеного цукру в крові, як ви кажете, то є вірогідність великих ускладнень. Отож, вам треба здати аналіз цукру в крові. Коли його рівень високий, то ніякі препарати не допоможуть. Для того, щоб у вас не чорніли ноги, треба лікуватись. Бо може з’явитись гангрена при нелікованому цукровому діабеті. Та, свідомо повторюсь, конче необхідно перевірити рівень цукру в крові. Я направлю до вас лікаря, з яким ви вирішите питання.

– Щиро дякую, Олександре Леонідовичу.

– Телефонує Віталій Федорович Криштоп із Центрально-Міського району. Здрастуйте! Я хочу попіклуватись про свою дружину, котрій 77 років (я на рік старший). У неї дуже високий артеріальний тиск, кілька років тому лежала в стаціонарі 4 міськлікарні з катарактою. Що можете їй порадити?

– Зрозумів вас, Віталію Федоровичу. Річ у тому, що гіпертонія небезпечна інфарктом та інсультом, тим більше, коли у вашої дружини якась мозкова симптоматика (запаморочення). Тому насамперед треба диференційовано приймати медикаменти, обов’язково контролюючи свій артеріальний тиск, бодай вранці та ввечері. Оскільки, як я зрозумів, вам постійно виписують ліки (котрі стабілізують тиск), їх потрібно приймати систематично. Це важливо! Тоді тиск не «стрибатиме». До речі, оці «стрибки» – це вже гіпертонічний криз. А значить, ризик виникнення інсульту чи інфаркту зростає в кілька разів, особливо коли людині вже за 70. Тому раджу вам знову викликати лікаря-кардіолога: в Центрально-Міському районі працює кардіолог вищої категорії Наталя Володимирівна Курбет.

– Добре, дякую.

– Дзвонить Раїса Іванівна Баханова з 44-го кварталу. Ще 13 років тому в мене був інсульт, зараз кардіолог за місцем мешкання призначив мені лише наліпрел – і все. А знаю, що є пілотний державний проект щодо гіпертоніків. Я до них теж належу…

– Цілком правильно – держава приділяє величезну увагу цьому питанню. У переліку препаратів для гіпертоніків аж 10 різновидів. Але якраз у цей перелік наліпрел не входить: це комплексний препарат. Але є інші, не менш ефективні, котрі можна вам підібрати й стабілізувати тиск. Та це варто вирішувати лише з лікарем. Оскільки ваша лікарня – № 8, то обов’язково звертайтесь до досвідченого спеціаліста Сергія Сергійовича Цуркана. Він і призначить потрібний медпрепарат, враховуючи особливості вашого захворювання. Ось що вам потрібно зробити найближчим часом.

– Алло, добридень! Телефонує пенсіонерка Тетяна Павлівна Сакальська з Жовтневого району. У мене велика проблема – шум у голові. Зверталась до медиків, проходила курс лікування, та позитивних змін, на жаль, ніяких. Зараз лікарі мені виписують предуктан, наліпрел, роблять уколи, крапельниці…

– А що ви приймаєте ввечері?

– Нічого. Буває трохи тиск підвищений – сама його відчуваю. А так почуваюся нормально, коли не брати до уваги шум у голові.

– Тетяно Павлівно, вибачте, та ви неправильно поводитесь. Бо саме особливості мозкової гіподинамії дуже залежать від рівня артеріального тиску. Ще зранку до 7 години дізнавайтесь про свій тиск, ввечері, перед сном, – теж. Наліпрел, який ви приймаєте, особливий і має дві властивості – сечогінну та понижувальну (збиває тиск). Частенько він підвищується вночі, причому до високих показників. Людина цього не відчуває, спить. Між іншим, уночі наліпрел не зовсім доречно вживати через його сечогінний ефект. Так що потрібні стабілізуючі препарати. До речі, ви були в невролога?

– Ні.

– Я рекомендую вам до нього навідатись, проконсультуватись. Бо ці болі, шуми в голові можуть бути пов’язані зі змінами головного мозку. Та виникати за рахунок змін у хребті.

– Спасибі, так і зроблю.

…Дехто з наших читачів, телефонуючи під час прямої лінії до редакції, цікавився, чому в нас так багато гіпертоніків.

– Очевидно тому, що ми самі в цьому винні, – відповідає О. Синиця. – У нас дуже багато людей з факторами ризику: зловживають спиртним, багато палять, неправильно харчуються. Ми, українці, без шкварок, смальцю не можемо жити, вважаємо, що сало – це панацея від усього. Це так, коли ви з’їсте 20-25 грамів щодня, та ми його вминаємо величезними шматками. У нас багато тих, хто має зайву вагу. Ми їмо, що хочемо, рухаємось мало, тобто не ходимо пішки. Тому з’являється гіподинамія. Отож, зайва вага, цукровий діабет, гіподинамія – усе це фактори ризику появи серцево-судинних хвороб. Плюс до цього – хронічний стрес. У п’ять разів збільшується ризик появи гіпертензії через спадковість. (Тобто коли батько чи мати її мали, то можлива гіпертензія в сина чи доньки.) Як дізнатись, чи маєте ви зайву вагу? Дуже просто: візьміть сантиметрову стрічку й виміряйте свою талію. Коли в чоловіків вона понад 100 сантиметрів – це погано, для жінок – талія не повинна перевищувати 88 сантиметрів. Найгірше, коли є жир на животі.

Отож, бережіть себе і будьте здорові!

Статистика

• В Україні

зареєстровано 26,2 мільйона людей, які мають хвороби системи кровообігу, – це 38,2 відсотка від загальної кількості населення (тобто кожен третій наш співвітчизник). Тих, хто сьогодні страждає на артеріальну гіпертензію, у нас 12,3 мільйона чоловік, на ішемічну хворобу серця – 9 мільйонів. Щороку в нашій країні виявляється 50 тисяч інфарктів міокарда, інсультів – 111 тисяч.

• У Кривому Розі

статистика така: на артеріальну гіпертензію хворіє 191 тисяча городян (це ті, хто зареєстрований). Плюс ще 12 тисяч щорічно, тобто це ті, в кого така патологія виявлена вперше. Ішемічну хворобу серця (ІХС) мають 118 тисяч криворіжців, плюс щороку додається ще 5 тисяч городян. Хворих на стенокардію (а це різновид ішемічної хвороби серця, котра найчастіше призводить до інфаркту міокарда) теж дуже багато – 30 тисяч, плюс щороку виявляється десь 1700 нових випадків. Кожного року в нашому місті реєструється приблизно 800 випадків гострих інфарктів міокарда. Причому, десь четверта частина – у людей працездатного віку. На жаль, щороку в Кривому Розі від гострого інфаркту міокарда помирає 130 хворих.

Віталій Ткачук,  "Червоний гірнки".

1 коментар

Останні записи в блогах