Варто знати про паразитів. Гельмінти живуть і харчуються за рахунок господаря

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 18.08.2012
Комментарів: 0

Лагідне тепле серпневе сонечко, дозрілі овочі та фрукти… Здається, ось вона – свобода від весняної нежиті, простуди та авітамінозу! Однак не все так просто. Сонячні промені, теплий грунт створюють ідеальні умови для розповсюдження паразитарних інфекцій.

Зокрема, гельмінтозів. У повсякденності гельмінти ще називають глистами. Це організми, які відносяться до класу паразитичних черв’яків. Виправдовуючи «звання» паразитів, гельмінти живуть і харчуються за рахунок господаря, завдаючи шкоди його здоров‘ю.

Очевидно, мало хто з нас знає, що розповсюдженість гельмінтозів така ж висока, як і ГРВІ. Тобто практично половина землян страждає від цих паразитів. Та коли вірусна інфекція триває в середньому 7 днів, знайомство з гельмінтами може добряче затягнутися. 

– Як не сумно, але заразитися може кожен, – застерігає лікар-методист міського Центру здоров’я Сергій Спіров. – За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, аскаридозом у світі щорічно заражається 1,2 мільйона людей. Цьому сприяють міграції жителів нашої планети, неблагополучна екологія (особливо в містах), зміна кліматичних умов. До речі, саме з розвитком індустрії туризму в останні десятиріччя пов’язана поява нетипових для України паразитів, котрі найбільше поширені в спекотних країнах. До організму людини гельмінти потрапляють найчастіше з харчами: овочами, фруктами, погано обробленими м’ясними та рибними продуктами. Основні «посередники» інфікування – брудні руки, ігри на землі, в пісочницях, купання в зараженому водоймищі (особливо в стоячих озерах). Господарі домашніх тварин ризикують ще більше – «живучі» яйця глистів добре себе почувають на шерсті братів наших менших. Найпоширеніші – круглі черв’яки (аскариди та гострики). В Україні, як стверджують паразитологи, 8 із 10 дошкільнят заражені глистами. Оскільки рівень кислотності шлунка в дітей нижчий, ніж у дорослих, а ферментативна система ще тільки-но формується, дітлахи не захищені від нападу паразитів.

Навіть коли ви підозрюєте, що вас атакували глисти, виявити їх буває досить складно. За винятком тих випадків, коли їх вже видно неозброєним оком (скажімо, в дитячому горшку). Підтвердити гельмінтоз можна за допомогою лабораторних аналізів. Є ще один спосіб виявлення – серологічний, котрий дозволяє визначити наявність у крові антитіл до паразитів. Як правило, він ефективний при тривалій присутності гельмінтів в організмі.

– Що ж потрібно, аби вберегтися від глистів?

– Ретельно мити руки перед уживанням їжі і після роботи на присадибній ділянці. Особливо треба слідкувати за дітьми, щоб вони дотримувались цієї гігієнічної процедури. Насамперед після контакту з домашніми тваринами чи тих же забав у пісочниці. Страви з риби та м’яса треба добре проварювати чи просмажувати, ретельно мити овочі та фрукти, котрих зараз вдосталь. Кип’ятіть питну воду, захищайте своє помешкання від мух усілякими способами. Під час курсу лікування гельмінтозу міняйте натільну та постільну білизну, періть у гарячій воді. Спеціалісти взагалі рекомендують проводити антигельмінтну профілактику для
всієї сім’ї не рідше двох разів на рік. Вони також стверджують: більша половина всіх алергійних реакцій – це результат існуючого або перенесеного гельмінтозу. Тобто протягом свого життя практично кожна людина переносить паразитарне захворювання.

Цікавий факт: сліди гельмінтозу були виявлені вченими навіть у фараонів Давнього Єгипту. Тому й способів боротьби з ними придумано немало. Найбільш відомим народним способом є часник. Використовують суміші лікарських рослин: трави полину, пижма, кори крушини, плоди дев’ясилу. Однак вони підходять далеко не всім, а дітям взагалі важко підібрати необхідну дозу. Сьогодні вченими розроблено цілі покоління спеціальних протиглистових препаратів.

Враховуючи масштаби розповсюдженості паразитів, пошук нових, більш ефективних препаратів, таких як, скажімо, «Ворміл», не припиняється. Цей доступний антигельмінтний препарат широкого спектру дії передбачений для лікування та профілактики глистяних інвазій у всієї родини.

 

0 коментарів

Останні записи в блогах