ВІЛ – реальна загроза. Жоден із нас не застрахований від ризику інфікування

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 06.02.2013
Комментарів: 0

На жаль, зараз у нашому місті, як і по всій Україні, не зменшується рівень зараження ВІЛ-інфекцією та СНІДом. Навпаки, темпи його зростають. І вже починаючи від реєстрації першого випадку ВІЛ-інфікування, тобто з 1997 року і по січень цього року, в Кривому Розі зареєстровано 19790 інфікованих осіб.

Це значить, що майже кожен 30-тий мешканець нашого міста є ВІЛ-інфікованим. Але насправді реальна кількість ВІЛ-інфікованих набагато більша. Оскільки обстеження на цю хворобу не обов’язкове й проводиться лише за згодою громадян. А наведені факти, які надав Криворізький центр профілактики та боротьби зі СНІДом, свідчать про реальну загрозу інфікування будь-кого з нас.

– Так, сьогодні маємо невтішні результати, – стурбовано застерігає лікар-епідеміолог міського центру профілактики та боротьби зі СНІДом Людмила Іванівна Суржик. – Щомісяця реєструємо 120-150 уперше виявлених випадків ВІЛ-інфекції. Причому найвищі показники захворюваності – серед молоді віком від 18 до 29 років та 30-39 (це 21 та 29 відсотків відповідно). Щорічно також збільшується захворюваність серед громадян, яким за 50. Зокрема, торік за 11 місяців було виявлено 157 ВІЛ-інфікованих, що становить більше 10 відсотків від кількості тих, хто захворів. Як не сумно, «втягуються» в цей епідпроцес і майбутні матері. За минулий рік, наприклад, 242 рази прийнято пологи у ВІЛ-позитивних жінок. А це ризик передачі інфекції від матері до дитини (тобто вертикальний шлях). Та головним є, звичайно, статевий шлях, на який припадає 50,6 відсотка. Залишаються високими показники захворюваності серед споживачів ін’єкційних наркотиків (36 відсотків).

– Коли, Людмило Іванівно, настають перші клінічні прояви ВІЛ-інфекції?

– Десь через 8-10 років після інфікування. І людина, вважаючи себе здоровою в цей період, стає джерелом інфекції для інших. Єдиним методом запобігання поширенню інфекції є розповсюдження знань щодо шляхів передачі, методів профілактики та розуміння того, що при такій поширеності жодна людина не застрахована від ризику інфікування. Хочу застерегти батьків: від вас, шановні, безпосередньо залежить, чи буде у вашої дитини сформовано навички безпечної поведінки, котрі ліквідують такі ризики інфікування.

–  Коли можливе інфікування?

– Інфікування можливе, зазвичай, трьома основними шляхами. А саме: при незахищених статевих контактах (без презервативів, у тому числі при оральному сексі). Через кров. Особливо небезпечним є потрапляння крові інфікованої особи в кровоносне русло, скажімо, при гемотрансфузіях, вживанні наркотичних ін’єкційних препаратів. Варто знати, що попадання лише краплини крові, котра містить ВІЛ, може призвести до інфікування. Це можливо при порушенні режимів обробки інструментарію, у тому числі при проведенні манікюру, педикюру, татуюванні. Передати ВІЛ-інфекцію може інфікована мати при виношуванні, пологах та вигодовуванні дитини грудним молоком.

– Отож, аби не інфікуватись, треба...

– ...Використовувати презервативи при всіх сексуальних контактах з особами, ВІЛ-статус яких не визначений. Хочу наголосити, що алкоголь та наркотики є засобами, які при статевих контактах знімають усі заборони та значно підвищують ризик інфікування. Тим, хто, на жаль, уже вживає ін’єкційні наркотичні засоби, важливо користуватись індивідуальними разовими шприцами. А при групових вживаннях не набирати такі засоби з однієї ємності. Потрібно знати, що в нашому місті на базі ПНД діє програма замісної метадонової терапії, котра дає змогу уникнути заражень ВІЛ-інфекцією споживачам наркотичних речовин. Тим, хто лише замислюється щодо вживання наркотиків, потрібно пам’ятати про дуже високий ризик зараження ВІЛ-інфікцією та її важкий перебіг через ушкодження наркотиками всіх важливих органів, у тому числі печінки.

– Заразитися можна й при наданні медичних (у тому числі стоматологічних) послуг, а також перукарських…

– Тому треба використовувати разовий медичний інструмент. Не потрібно боятися запитати у фахівця про обробку інструмента багаторазового використання. У даному випадку необхідно пам’ятати – лише застосування засобів для дезінфекції та стерилізації знешкоджує віруси імунодефіциту та вірусних гепатитів. При найменших сумнівах в якості обробки – відмовляйтесь від таких послуг. А ось майбутнім матерям важливо знати про необхідність своєчасної реєстрації постановки на облік у жіночій консультації та обстеження на ВІЛ. Своєчасне проведення антиретровірусної терапії ВІЛ-інфікованих матерів знижує ризик зараження дітей при виношуванні та при пологах на 70-95 процентів. Отож, застосовуйте методи профілактики ВІЛ-інфекції. Спілкуйтеся з вашими дітьми, постійно роз’яснюйте їм необхідність безпечної поведінки та пряму залежність їхнього здоров’я від ризиків інфікування.

За необхідності можна пройти безкоштовне обстеження на ВІЛ-інфекцію та отримати більш докладну інформацію в нашому центрі за адресою: Нікопольське шосе, 4г, телефон – 407-14-84.

Віталій Ткачук,  "Червоний гірнки".

Теги: ВІЛ 
0 коментарів

Останні записи в блогах