Вивчаємо недугу. Не сядеш за кермо автомобіля, коли є макулодистрофія…

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 29.11.2012
Комментарів: 2

Ми дуже страждаємо, коли з роками погіршується наш зір. Те ж саме можна сказати про рідних, близьких, друзів.  Якось нещодавно зустрів близького знайомого, котрий поскаржився, що його дідусь має якесь незнайоме йому захворювання ока.  Після обстеження в офтальмолога виявилось, що це – макулодистрофія.

Переконаний, що мало хто знає про таку недугу очей. Хоча з кожним роком вона зустрічається все частіше. Що ж вона собою являє, які ознаки й наслідки має? Такі питання адресуємо головному міському офтальмологу Нінель Весніній, завідуючій офтальмологічним відділенням КУ «4 міська лікарня» ДОР.

– Це дегенеративне захворювання центральної частини сітчатки – макули, – пояснює Нінель Аркадіївна. –  Макулодистрофія є найчастішою причиною втрати зору у людей, старших  за 50 років. А оскільки зараз людей похилого віку стає більше, то проблема цієї недуги збільшується. Причиною є порушення функції макули. Вона відповідальна за центральний, чіткий зір. Тому при макулодистрофії спостерігається втрата центрального зору.

– Який ступінь порушення зору при макулодистрофії?

– Він різноманітний. У найскладніших випадках це захворювання може призвести до повної втрати центрального зору. В результаті чого будь-яка активність, пов’язана з гарним зором, скажімо, читання, водіння автомобіля, стає неможливою. В інших випадках при макулодистрофії може розвинутись незначне порушення зору. На щастя, при цій недузі не буває повної сліпоти, оскільки периферійний зір зберігається. Існує два види макулодистрофії – суха та волога. Частіше трапляється суха (приблизно у 85-90 відсотків хворих). Волога, зазвичай, характеризується більш значним порушенням зору.

– Чи може суха макулодистрофія перейти у вологу?

– Так, приблизно у 10 відсотків хворих.  При цьому в місці знаходження макули, позаду сітчатки, утворюються нові кровоносні судини, а також з’являється  крововилив. Це призводить до пошкодження світлочутливих клітин, які відмирають. Унаслідок цього утворюються плями в центрі поля зору. Точна причина появи хвороби невідома. Взагалі-то, суха макулодистрофія – це рання форма хвороби, причиною якої є старіння й зношення тканини макули, відкладання в ній пігменту або сукупність цих двох процесів. Недуга розвивається поступово, погіршується центральний зір. Сьогодні немає методів лікування сухої макулодистрофії. Гарний профілактичний ефект має бета-каротин (провітамін А) та вітаміни С і Е. Вони допомагають загальмувати прогресування сухої макулодистрофії. Спеціалісти Національного  інституту ока (США) рекомендують пацієнтам користуватися сонцезахисними окулярами із захистом від ультрафіолетових променів.

– Які фактори ризику можна віднести до макулодистрофії?

– Це, насамперед, вік. Зазвичай, макулодистрофія є головною причиною втрати зору у людей, які старші за 60 років. Також відіграє роль сімейна спадковість: якщо в когось з вашої родини є цей недуг, то ризик розвитку захворювання у вас підвищений.  Макулодистрофія частіше трапляється в жінок, а оскільки тривалість їх життя вища від чоловіків, то ця хвороба більше зустрічається саме в них. Окрім цього, до факторів ризику належать паління, ожиріння, світлий колір очей, ультрафіолетове випромінювання. Хоча сітчатка й більш чутлива до ультрафіолетових променів, до неї доходить лише мала їх частина. Більша ж частина ультрафіолету затримується роговицею та кришталиком.  І ще – це низький вміст у харчах речовин, необхідних для роботи ока.

– Яких саме?

– До таких належать цинк, антиоксиданти, вітаміни (групи А, С та Е). Антиоксиданти захищають клітини від окислення, яке відповідає за процес старіння.  Безперечно, можна отримати макулодистрофію, маючи серцево-судинні недуги: артеріальну гіпертонію, інсульт, інфаркт міокарда та стенокардію.  Тому й треба з метою профілактики вести здоровий спосіб життя, раціонально харчуватись (без тваринних жирів), відмовитись від згубних звичок, насамперед паління. Звертаюсь до тих, кому за 40: візьміть собі за життєве правило регулярно проводити профілактичні огляди. Ясного вам погляду на тривалі роки.

Віталій Ткачук,  "Червоний гірнки".

2 коментаря

Останні записи в блогах