Знай та вмій! Перша допомога потерпілому від опіків

завідувач відділу медицини і спорту
Записів: 52
Дата запису: 26.09.2012
Комментарів: 0

Нещасні випадки тому й називаються такими, бо майже завжди трапляються далеко від лікарень, аптек та медичних працівників. Тобто в умовах, коли допомогу потерпілому повинні надати оточуючі люди. Та щоб ваші дії були ефективними, треба знати хоча б мінімум правил першої допомоги і вміти застосовувати їх у «польових умовах».

– По-перше, будь-які дії при наданні першої допомоги повин­ні бути обдуманими, – радить кандидат фармацевтичних наук Василь Ткаченко. – Рішучими, але не поспішними. Насамперед треба правильно оцінити ситуа­цію. Потрібно винести потерпілого з охопленого полум’ям приміщення, витягнути потопаючого з води, з автомобіля – після ДТП... Не забудьте потурбуватись і про власну безпеку, щоб самому не опинитись у числі постраждалих.

По-друге, визначте частоту пульсу й дихання (це слід робити кожні 1-2 хвилини). Коли пульсу й дихання немає, негайно викликайте швидку допомогу. Покладіть постраждалого так, аби вам зручно було проводити штучне дихання й масаж серця. Постарайтесь зупинити кров. Визначте, чи є в потерпілого такі симптоми: асиметрія зіниць (одна з них більша за іншу), опущення рота з одного боку, порушення мови. Ці симптоми вказують на міні-інсульт. Та головне – викликати службу «103» або знайти лікаря.

– А що, Василю Івановичу, потрібно робити при опіках?

 – Перша допомога при термічних опіках полягає в тому, щоб уникнути високої температури. Для цього треба одразу облити холодною водою місце опіку. Якщо ви вдома обпеклись, то варто підставити місце опіку під холодну воду чи занурити в ємність з такою. Річ у тому, що навіть після припинення дій температури білки продов­жують руйнуватися і тільки активне охолодження зможе зупинити цей процес. Коли ж на потерпілому горить одяг, його потрібно повалити на землю й накрити чимось щільним – ковдрою, брезентом, пальто… А потім – облити водою. Після зняття одягу (прилиплу тканину не зривають, а обережно обрізають) шкіру навколо опіку обережно промивають теплою водою з милом чи маслом, чистим бензином або ж спиртом. А вражені ділянки шкіри обробляють аерозольним засобом проти опіків (пантенолом). Потім треба наложити асептичну пов’язку, змочену в розчині марганцівки. Для обезболювання дають кілька таблеток кетанова (анальгіну, баралгіну, максигану). А пов’язку змащують розчином лідокаїну, новокаїну чи дикаїну. Не можна зрізувати пухирі. Усі необхідні процедури зроблять в опіковому відділенні, куди потерпілого потрібно доставити якнайшвидше.

– Чим небезпечні хімічні опіки?

– Якщо своєчасно не видалити хімічний агент, ступінь враження буде наростати. Цьому особливо сприяє просякнутий кислотою одяг. При таких опіках рідко утворюються пухирці, тому що пошкодження частіше бувають глибокими. Дія хімічних речовин триває до повного завершення реакції. Після чого в рані залишаються новоутворені речовини. Вони негативно впливають на процес одужання. Хімічні опіки найчастіше бувають обмеженими за площею враження, котра, зазвичай, не перевищує 10% поверхні тіла (опік 25% поверхні тіла вважається небезпечним для життя і може призвести до летального випадку). При цьому ділянки враження сірчаною кислотою набувають коричнюватого або чорного кольору, соляною – світло-жовтого, азотною – жовто-зеленого. За діагностикою можна визначити не лише ступінь та площу опіку, але й з’ясувати, чи відноситься якась речовина до тих чи інших кислот. І зрозуміти, чи не відбулось загальне отруєння організму.

– Яка перша допомога при хімічних опіках?

– Одяг чи його залишки, просякнуті реагентом, обережно, але швидко видаляють… При цьому рятівник обов’язково повинен працювати в гумових рукавицях. Потім вражену ділянку ретельно промивають великою кількістю проточної води протягом 10-15 хвилин. Коли промили вражену шкіру, починають нейтралізацію. Для цього при опіках кислотою використовують 4-процентний розчин соди. А при лужних опіках – слабкий розчин оцтової чи лимонної кислоти, яким змочують серветки, котрі накладають на обпечену поверхню шкіри. Далі виконують такі самі процедури, що і при термічних опіках: обезболювання, боротьба з можливим шоком, негайна госпіталізація. Якщо ж помітні явища загального отруєння, то потерпілого треба доставити в токсикологічне чи реанімаційне відділення багатопрофільної лікарні. Головне – не втрачати час, який при опіках завжди працює проти нас!

Віталій Ткачук, "Червоний гірник".

0 коментарів
ТОП-5 ЗА ТИЖДЕНЬ
  • Новини
  • Блоги

      Останні записи в блогах